ИХФ СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ЕГИПЕТ 2021

ЕХФ одлучи да нема баражи, фаворитите директно на Мундијалот

Иако има време до Светкото првенство кое во јануари ќе се одржи во Египет, европската куќа на ракометот ги поништи бараж дуелите за последните 10 места и ги квалификува фаворитите без борба.

Со оглед на тоа што баражите закажани за јуни беа откажани поради пандемијата со коронавирусот, ЕХФ одлучи да не ги презакажува за некој друг датум, туку донесе преседан и без борба ги квалификува фаворитите според остварениот пласман на последното ЕУРО.

Со оваа одлука настрада и репрезентацијата на Македонија на која ѝ е скратена можноста да се бори за место во Египет. Наш противник беше силната Франција, дуел на кој бевме голем аутсајдер, но сепак, македонските ракометари и навивачите веруваа во чудо.

Австрија, Белорусија, Германија, Исланд, Португалија, Словенија, Унгарија, Франција, Чешка и Шведска се десетте среќни патници на Мундијалот во Египет.

Покрај овие, досега квалификувани се и Хрватска, Норвеша и Шпанија како најдобри на последното ЕУРО, Алжир, Ангола, Зелен 'Рт, Конго ДР, Мароко и Тунис од Африка, Бахреин, Јапонија, Катар и Јужна Кореја од Азија, Аргентина, Бразил и Уругвај од Јужна Америка, како и домаѓинот Египет и светскиот шампион Данска.

Допрва треба да се одлучи за преостанатите две места кои се безецирани за Северна и Централна Америка.

Македонија може единствено да се надева на добивање на една од двете вајлд карти кои ќе се доделат за да се пополнат и преостанатите две места од вкупно 32.

Мундијалот во Египет е закажан за 14-31 јануари 2021 година и ќе се игра во градовите Каиро, Борг ел-Араб, Сета Уктобер и новоизградениот град Ведијан кој ќе биде нов административен центар на Египет.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Ракомет

Времеплов: Пред 18 години Кометал ЃП стана европски шампион

Read more

Дибиров и следната сезона ќе игра за Вардар

Read more

Ракометното првенство нема да се доигра, познато кои екипи ќе играат во Европа

Read more

Пелистер се засили со хрватскиот репрезентативец Мандалиниќ

Read more

Спорт

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Читај повеќе

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Читај повеќе

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Читај повеќе

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Читај повеќе

Влезот на Коби Брајант во Куќата на славните одложен за 2021

Читај повеќе