Екипа на СЗО за истрага на потеклото на пандемијата ја заврши мисијата во Кина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирусот ја заврши својата мисија во Кина и порача дека се подготвува да распореди поголема група експерти во областа во која се сомнева дека се појави пандемијата.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Адана Гебрејесус, вчера во Женева рече дека меѓународен тим ќе биде испратен во кинескиот град Вухан, од каде се верува дека почна пандемијата кон крајот на минатата година.

Тој додаде дека „проектните задачи“ биле осмислени од СЗО и Кина, но не прецизира какви задачи се во прашање.

Извршниот директор на СЗО за вонредни состојби Мајкл Рајан укажа дека има „празнини во епидемиолошкиот пејзаж“ и најави дека ќе се изврши проценка на соодветни студии и собрани податоци.

Рајан рече дека вистинскиот предизвик е да се оди на првите жаришта со цел да се најде патот до моментот кога е помината бариерата меѓу животните и луѓето со „систематско пребарување на првиот сигнал“.

– Откако еднаш ќе разберете каде е скршена бариерата, тогаш преминувате на истражување на животинската страна на посистематски начин, рече Рајан.

реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Read more

Трудница го спаси сопругот од напад на ајкула

Read more

Свет

Асанж го анализирал самоубиството на генералот Праљак

Read more

Ким се извини за убиството на јужнокорејскиот службеник

Read more

Додека закрепнуваше во Берлин, во Русија сè му запленија

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

УХМР: Од утре локални поројни дождови

Читај повеќе
  • play_arrow

Ветераните на ОВК до ЕУЛЕКС: Ќе ви одговориме исто како на Југославија

Читај повеќе

Глоба од 50.000 евра за САСА по истекот на јаловиштето

Читај повеќе

Заев: Пописот ќе се спроведе во април 2021 година

Читај повеќе

Асанж го анализирал самоубиството на генералот Праљак

Читај повеќе

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Читај повеќе

Скопјанец обвинет за запуштање и малтретирање на дете​

Читај повеќе

Приведени девет лица барани со потерница за издржување затворска казна

Читај повеќе

Заев: Полициската бруталност е за најсилна осуда

Читај повеќе