Еклстоун: Да сум на местото на Фетел, не би одел во врвен тим

Ф1
МИА
/ 13.05.2020 / 13:19

Почесниот претседател на Формула 1, Берни Еклстоун го сподели своето мислење за тоа кој следен чекор треба да го направи Себастијан Фетел.

Ферари и Фетел најавија прекин на соработката на крајот на сезоната 2020, а иднината на Германецот останува неизвесна.

– Искрено, да сум на местото на Фетел не би одел во супер врвен тим, туку ќе се обидам да изградам нов тим со други луѓе. Едноставно не гледам посебна причина Себастијан да оди во Мерцедес, на пример. Можноста да се добие Фетел би била комплетна победа за тим кој сега е во изградба. Да, и за Себастијан би било одлично, би било нешто ново, како кога тој го започна своето патување со Ред Бул, истакна Еклстоун.

Тој исто така верува дека Ферари ќе направи добар избор ако го покани Карлос Саинс.

– Саинс неочекувано прерасна во многу конкурентен тркач. Тој е исто така многу талентиран, а тимот ќе биде многу лесен за работа со него. Ако Саинс е таму, тогаш тој ќе биде во улога на втор возач, но за него статусот на втор во Ферари нема да биде проблем.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Девет милиони лајкови за новиот имиџ на Роналдо

Read more

На кои плажи во Бугарија ќе добиете бесплатни лежалки и чадори за сонце летово?

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Ф1

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Read more

Германците подготвени да го организираат Гран-прито наместо Силверстоун

Read more

Хамилтон: Подобро трки без публика, отколку да нема воопшто

Read more

Официјално: Саинс ќе вози за Ферари од 2021

Read more

Спорт

Бејл: Не разбирам зошто нашите навивачи нѐ исвиркуваат

Читај повеќе

Интер го враќа Наинголан

Читај повеќе
  • play_arrow

Баерн славеше среде Дортмунд и дојде на чекор до титулата

Читај повеќе

Eurobasket ги одбра најдобрите во мак-кошарката

Читај повеќе

Флик: Рано е Холанд да се споредува со Левандовски

Читај повеќе

Лекција од Аугсбург: Како се слави победа во корона?

Читај повеќе

ФФМ одлучи, фудбалското првенство ќе се доигра

Читај повеќе

Денеска 126. Дер Класикер дерби на Борусија и Баерн

Читај повеќе

Хицфелд: Холанд може да биде како Левандовски, но уште не е подготвен

Читај повеќе