Еклстоун не очекува Ферари да го третира Фетел чесно до нивното разделување

Ф1
МИА
/ 23.06.2020 / 16:13

Берни Еклстоун ја прокоментира претстојната последна сезона на Себастијан Фетел за тимот на Ферари. Легендарниот поранешен шеф на Формула 1 е близок пријател на четирикратниот светски шампион и се надева дека газдите во Скудерија ќе го третираат Себ искрено и со должна почит во сезоната 2020. Берни е добро запознаен со италијанската култура во тимот и очекува валкани моменти од нив.

Изненадувачки, Фетел одлучи да ја објави својата разделба со Ферари уште пред почетокот на првенството, а се очекуваше тоа да се случи во вториот дел по август. Нормално, секој очекува неговиот соиграч Шарл Леклер да биде третиран како пилот број еден и сите напори на „црните коњчиња“ во нивната борба со Мерцедес и Луис Хамилтон да бидат префрлени на него.

– Себастијан сега има пред себе само една цел и тоа е да биде побрз од Шарл оваа година. Ова се однесува на квалификациите, затоа што со конкурентно темпо тој не заостануваше минатата година. Италијанците нема да можат да прават што сакаат со тимските наредби. Се надевам дека ќе ме побијат и чесно се однесуваат кон него, затоа што би било многу страшно да го гледам како го пуште Леклер пред себе на секој старт. Фетел е силен ментално и многу добро знае какви се игрите во тимот на Ферари. Сепак, без исклучок, на секој пилот на толку високо ниво му е потребна целосна поддршка на тимот за да победи, заклучи Британецот.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Ф1

Болидот на Фетел ќе добие нова шасија за шпанското Гран при

Read more

Верстапен победник на јубилејната трка во Формула 1

Read more

Верстапен не верува во чудо: Хамилтон ќе биде шампион

Read more

Фетел: Не му верував на болидот

Read more

Спорт

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе

Пирло сака да го донесе Џеко во Јувентус

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалски легенди кои ќе се пензионираат до следната сезона

Читај повеќе

Формирани двојките за првото коло од НБА плејофот на Истокот

Читај повеќе
  • play_arrow

ПСЖ за три минути стигна до полуфиналето

Читај повеќе