Еко-борци се залепија за диносаурус во Виена

Изведбата во музејот во Виена треба да ги убеди властите да воведат ограничување на брзината од 100 км/ч на автопатите.

Двајца климатски активисти денеска се залепија на штандот за диносауруси во Природонаучниот музеј во австриската престолнина во знак на протест против владините политики за фосилни горива. Додека самиот скелет не претрпел никаква штета, акробацијата набрзо била прекината од полицијата.

Жените, кои се дел од климатското движење Letzte Generation (Последната генерација), ја организираа акцијата „пред остатоците на изумрените џинови“ за да ја повикаат владата на нацијата „да го запре исчезнувањето на човештвото“. За да се постигне оваа цел, тие предложија да се наметне ограничување на брзината од 100 км/ч на автопатиштата како „итна мерка“ за намалување на емисиите на јаглерод диоксид.

URL

Една од активистите, 24-годишната Јелена Саф, инсистираше на тоа дека светот брзо се спушта во „климатски пекол“. Таа го опиша ограничувањето на брзината како прва едноставна мерка за да се спречи тоа што нема да чини ништо. „Ние не сме диносауруси. Имаме избор“, рече активистката.

Демонстрантите, исто така, истакнаа дека „како и секогаш, се трудиме да не оштетиме ништо вредно“, додавајќи дека затоа решиле да ги залепат рацете на штандот, а не на самиот скелет.

Локалните службеници за спроведување на законот користеле растворувач за да ги одлепат активистите од поставката. Полицијата соопшти дека ќе поднесе жалба за нарушување на јавниот ред и мир, додавајќи дека активистките се осомничени дека го оштетиле имотот на музејот.

Ограничувањето на брзината на автопатиштата во Австрија во моментов е 130 км/ч.

URL

Инцидентот е последен во низата протести насочени кон музејските изложби во Европа и пошироко. Неодамна, активисти од кампањата наречена Stop Fossil Fuel Subsidies (Стоп за субвенциите за фосилни горива) ја вандализираа познатата „Супа од Кембел I“ на Енди Ворхол во австралиската Национална галерија во Канбера со цел да ги повикаат властите „веднаш да ги прекинат сите субвенции за индустријата за фосилни горива“.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Свет

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Русија брутално го нападна Киев - загинаа две деца

Read more

13 членови на исто семејство починаа откако јаделе отровна каша

Read more

Путин: Конфронтацијата меѓу Русија и Украина беше неизбежна, за жал се покажа како нецивилизирана

Read more
 

Вести

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Читај повеќе

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Читај повеќе

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Читај повеќе

Германскиот пратеник Бистрон: „Признавањето на Косово беше грешка“

Читај повеќе

Паметна канта за отпадоци ги опоменува скопјани да не фрлаат отпадоци наоколу

Читај повеќе

Гужви и колони на „Богородица“ за влез во Грција

Читај повеќе

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Читај повеќе


Отворен новиот изложбен салон на Алумил во Скопје

Читај повеќе

Левица: Уставните измени се правна рамка за бугаризација на Македонија

Читај повеќе