Еко-борци се залепија за диносаурус во Виена

Изведбата во музејот во Виена треба да ги убеди властите да воведат ограничување на брзината од 100 км/ч на автопатите.

Двајца климатски активисти денеска се залепија на штандот за диносауруси во Природонаучниот музеј во австриската престолнина во знак на протест против владините политики за фосилни горива. Додека самиот скелет не претрпел никаква штета, акробацијата набрзо била прекината од полицијата.

Жените, кои се дел од климатското движење Letzte Generation (Последната генерација), ја организираа акцијата „пред остатоците на изумрените џинови“ за да ја повикаат владата на нацијата „да го запре исчезнувањето на човештвото“. За да се постигне оваа цел, тие предложија да се наметне ограничување на брзината од 100 км/ч на автопатиштата како „итна мерка“ за намалување на емисиите на јаглерод диоксид.

URL

Една од активистите, 24-годишната Јелена Саф, инсистираше на тоа дека светот брзо се спушта во „климатски пекол“. Таа го опиша ограничувањето на брзината како прва едноставна мерка за да се спречи тоа што нема да чини ништо. „Ние не сме диносауруси. Имаме избор“, рече активистката.

Демонстрантите, исто така, истакнаа дека „како и секогаш, се трудиме да не оштетиме ништо вредно“, додавајќи дека затоа решиле да ги залепат рацете на штандот, а не на самиот скелет.

Локалните службеници за спроведување на законот користеле растворувач за да ги одлепат активистите од поставката. Полицијата соопшти дека ќе поднесе жалба за нарушување на јавниот ред и мир, додавајќи дека активистките се осомничени дека го оштетиле имотот на музејот.

Ограничувањето на брзината на автопатиштата во Австрија во моментов е 130 км/ч.

URL

Инцидентот е последен во низата протести насочени кон музејските изложби во Европа и пошироко. Неодамна, активисти од кампањата наречена Stop Fossil Fuel Subsidies (Стоп за субвенциите за фосилни горива) ја вандализираа познатата „Супа од Кембел I“ на Енди Ворхол во австралиската Национална галерија во Канбера со цел да ги повикаат властите „веднаш да ги прекинат сите субвенции за индустријата за фосилни горива“.

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Read more

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Свет

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Read more

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Крмов до Мицкоски: Дадете заклетва без Северна

Читај повеќе
  • filter

Грчката јавност револтирана: Огномет од јахта предизвика шумски пожар

Читај повеќе

Доларот зајакна, еврото ослабе

Читај повеќе

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Читај повеќе

Времето сончево, попладне со услови за интензивен пороен дожд, ветер и град

Читај повеќе

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе