Еко-концепт: Облакодер дизајниран да го впива загадувањето од воздухот

Во Њујорк е планирана изградба на еко-зграда од 160 ката, дизајнирана така што ќе го впива загадувањето од воздухот. Зградата ќе биде висока 737 метри и ќе ја намалува емисијата на јаглерод од атмосферата.

Според проектот, облакодерот наречен Mandragora има површина од 24.500 метри и фасада од 7.000 метри квадратни која ќе произведува соларна енергија.

Зградата ќе има многу билки и ќе апсорбира огромни количини на јаглероден моноксид.

Зградата ќе биде изградена на островот Рузвелт, а е проект на архитектонското студио Rescubika, со седиште во Париз.

„Криволиниската архитектура има за цел да го симболизира односот на луѓето со природата и ќе послужи како потсетник дека мора да ја сочуваме животната средина за да живееме во симбиоза со Земјата“, велат од компанијата.

Проектот претставува предлог за тоа како градовите до 2050 година би можеле да ја намалат неутралноста на загадувачите.

Тагови
реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Архитектура

Почна изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот

Read more

Сè е во деталите: Идеи за уредување на мал стан

Read more

Поглед во луксузната вила на Елен Деџенерис која се продава за 40 милиони долари

Read more

Направете сами: Есенски декорации кои ќе го разубават вашиот дом

Read more

Магазин

Како природно да го намалите високиот крвен притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

Опасна мисија во Чернобил: Како Spot се снајде при услови на радијација?

Читај повеќе
  • filter

Не англиско, најголемиот број Американци имаат ирско потекло

Читај повеќе
  • play_arrow

Вистински чувар: Питбул трениран да заштитува деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Пробајте го најдобриот и најлесниот рецепт за пилешки крилца

Читај повеќе

Во кој период од животот сексот е најдобар?

Читај повеќе

Пет заблуди за неверството

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежби за затегнати стомачни мускули со тегови

Читај повеќе