Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

На трупот на танкерот со нафта што е насукан на брегот на Маврициус се појавиле пукнатини, поради што постои опасност да се преполови. Тоа само би ја влошило оваа еколошка катастрофа од размери со кои островската земја досега се нема соочено.

Јапонскиот танкер MV Wakashio превезувал 4.000 тони нафта кога наишол на корален гребен во Индискиот Океан на 25 јули, каде се насука.

Излеаната нафта создаде дамка во водата што се гледа и од вселената. И покрај лошите временски услови, од танкерот беа испумпани 500 тони нафта, соопштија властите. Меѓутоа, вистинската еколошка катастрофа би можело да следи ако танкерот се преполови.

URL

Маврициус е познат по коралните гребени, а туризмот е клучен за стопанството на островската земја која предупредува дека не е подготвена да се соочи со ваков проблем.

Горивото се превезува до брегот со помош на хеликоптери и уште еден брод на јапонската компанија Nagashiki Shipping. Франција од својот остров Реунион испрати воен авион со опрема за контрола на загадување, додека Јапонија отстапи тим од шест лица за помош во спречувањето на катастрофата.

URL

Слична еколошка катастрофа се случи во декември, 2019 година  кога се излеаја 2,2 тони нафта во водите околу Островите Галапагос откако се преврти товарен брод со контејнери.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Вести

Во Јапонија тестиран робот со кој управуваат луѓе

Read more

Кинеската вакцина против COVID-19 најверојатно готова за употреба во ноември

Read more

Три големи астероиди неделава ќе минат покрај Земјата

Read more

Пет технолошки трендови во 2021 за кои мора да бидете подготвени

Read more

Гик

  • play_arrow

Кои видеоигри се достапни за PS5?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Смартфонот Motorola G9 Play пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

Facebook отстранува здравствени групи поради дезинформации

Читај повеќе

Нашиот Барди меѓу најдобрите изведувачи на слободни на „FIFA 21“

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта „Horizon Forbidden West“ ќе биде достапна и за PS4

Читај повеќе
  • play_arrow

За сите обожаватели на Хари Потер - пристигнува новата игра „Hogwarts Legacy“

Читај повеќе
  • filter

Sony ја претстави новата Xperia 5 II

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го избришете вашиот YouTube канал?

Читај повеќе