Еколошка убавица: Јахта покриена со соларни панели е новиот луксуз

Кога се во прашање јахтите, иднината е во самоодржливоста, а еден таков пример презентираше дизајнерот Марко Касали.

Станува збор за концепт на суперјахта која е еколошки прифатлива поморска убавица. Долга е 57 метри и има голем број современи решенија, меѓу кои и „чиста“ енергија. Нејзиното име е VisionE, што значи „визија“ и ја претставува еволуцијата во светот на јахтите.

Она што може да се забележи на прв поглед е базенот кој овозможува пливање со поглед на море, а целата горна палуба е покриена со соларни панели. Јахтата е дизајнирана и со подвижен соларен покрив кој кога ќе се отвори открива палуба од 487 квадратни метри за уживање и релаксација.

Соларните панели можат да соберат до 62 kW сончева енергија и да ја складираат во голема батерија. После тоа, таа батерија ја напојува јахтата.

Но, јахтата не мора да користи сончева енергија бидејќи има и хибриден дизел-електричен систем. Неговата максимална брзина се проценува на 14 јазли. Постои и опција јахтата еден ден да користи само чиста енергија, вклучително и водород. Јахтата ќе може да плови во плитки води до 2,6 метри.

Јахтата има седум кабини со балкони кои овозможуваат директен пристап до морето, а денес не постои јахта што може да им го понуди ова на сите гости. Оваа опција обично ја нуди само главната кабина.

Покрај наведеното, јахтата има и базен или кошаркарско игралиште, а ќе служи и како кино на отворено. Гостите ќе можат да уживаат и во големо џакузи.

реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Концепти

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Read more

Кинескиот BAIC BJ60 е мешавина од Jeep и Land Cruiser

Read more

Најголемото возило со погон на водород е големо колку станбена зграда

Read more

Hertz и Shelby го претставија Ford Mustang со повеќе од 900 КС

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Кои модели добија по пет ѕвезди на последното EuroNCAP тестирање?

Читај повеќе

Што повеќе се исплати: VW на струја или Golf бензинец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучи Bugatti Bolide, вреден 4 милиони евра?

Читај повеќе

Поради неколку грама CO2 автомобилите поскапуваат за 1.000 евра

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Брутално: Пристигна најмоќниот сериски Golf во историјата на VW

Читај повеќе
  • play_arrow

Електричната G Class на Mercedes ќе може да се врти како тенк

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Читај повеќе

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Читај повеќе

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Читај повеќе