Екран на допир: Производителите го форсираат, возачите не го сакаат

Најнова анкета покажа дека многу возачи претпочитаат копчиња и прекинувачи на стандардна инструмент-табла, наместо современите екрани на допир.

Производителите сакаат да нè уверат дека екраните на допир во автомобилите се најдоброто нешто што можеше да ни се случи, но многу возачи не мислат така.

Од гледна точка на автомобилските компании, собирањето на функциите на едно место е само можност да се заштеди, односно да се намалат трошоците за производство.

Според репрезентативната анкета на Институтот за истражување на јавното мислење YouGov спроведена во име на платформата за продажба на автомобили mobile.de, германските возачи претпочитаат да се потпираат на класичните копчиња и прекинувачи отколку на екраните на допир и гласовната контрола при управување со нивните автомобили - иако ги препознаваат придобивките од новата технологија.

Според истражувањето, многу возачи во Германија сè уште не уживаат во командите со глас, гестови или на допир, туку претпочитаат да ги притискаат командите во автомобилот на „стариот добар начин“.

37% од нив претпочитаат копчиња и прекинувачи, а други 22% сметаат дека комбинација од различни управувачки елементи е најдобра.

Од друга страна, 16% од нив претпочитаат екран на допир и/или контрола со гестови, додека само 10 проценти сакаат претежно или целосно да ги контролираат функциите на нивниот автомобил со гласовни команди.

Според истражувањето, испитаниците првенствено сакаат релани, физички команди (копчиња и прекинувачи) за отворање и затворање на прозорците, за прилагодување на климатизацијата и јачината на звукот на аудиосистемот.

Кој е вашиот став по ова прашање?

Дали сте за екран на допир или за класични физички команди?

Пишете ни во коментарите!

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Авто новости

Погледнете како вози летачки Cadillac

Read more

Hyperion XP-1 ги покори улиците на Лас Вегас

Read more

Потполно новата Lada Niva пристигнува во 2024 година

Read more

Се бара повлекување на 158.000 автомобили на Tesla поради дефект

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Погледнете како вози летачки Cadillac

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Hyperion XP-1 ги покори улиците на Лас Вегас

Читај повеќе

Потполно новата Lada Niva пристигнува во 2024 година

Читај повеќе

Се бара повлекување на 158.000 автомобили на Tesla поради дефект

Читај повеќе
  • filter

Fiat Panda Cross е најдобриот кросовер за 2020 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа испораката на Bugatti Divo, вреден 5,4 милиони долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн Џејмс го претстави новиот електричен Hummer

Читај повеќе
  • filter

Враќање на легендата: Дали би возеле „рено четворка“ на струја?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Погледнете што сѐ може да направи дигиталниот кокпит на Samsung

Читај повеќе