Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Mundo Deportivo на насловната страница на денешното издание објави фотографии од дресовите што Барселона наводно ќе ги носи од сезоната 2022/2023.

Весникот, кој религиозно ја следи Барселона, објави ексклузивни фотографии од трите сета. Првиот потсетува на дресот на Барса од почетокот на овој милениум кога Ривалдо и другите ѕвезди носеа црвено-син дрес со потемни детали. Mundo Deportivo пишува дека новиот дрес ќе има црвени, сини и екстремно темно сини вертикални ленти и дека спонзорот и имињата на играчите на задната страна ќе бидат напишани со златни букви.

Вториот сет е златен, кој Барселона често го користи, но третиот сет, кој, особено одзади, изгледа како дрес на Реал Мадрид, привлече најголемо внимание. На предната страна е крстот на Сант Џорди во црвено-сина комбинација, а остатокот од дресот е со многу светла боја. Mundo Deportivo пишува дека станува збор за светлосива нијанса, но посочува дека многу ќе изгледа бело на телевизија, што можеби не им одговара најмногу на фановите.

„Nike ја опиша бојата како ‘небесно сива’, а Барселона го прифати предлогот на техничкиот спонзор. Барселона еднаш во историјата играше во бела комбинација, во времето на Јохан Кројф“, се вели во текстот.

Што се однесува до вториот, златниот сет, тој е посветен на градот Барселона и 30-годишнината од Олимписките игри. Шпанија на тие игри освои златен медал во фудбал, предводени од Гвардиола и Ферер, а финалето се одигра на „Камп Ноу“.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Фудбал

Мурињо: Требаше да победиме, најмалку нерешено

Read more

Клоп во Салах гледа најдобар фудбалер во светот

Read more

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Read more

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Read more
 

Спорт

МЗТ Скопје поуспешен на гостувањето кај Еуро Никел

Читај повеќе

АТП листа: Федерер испадна од топ 10

Читај повеќе
  • play_arrow

Во античка Олимпија запален олимпискиот оган за ЗОИ Пекинг 2022

Читај повеќе

Одбивањето да се вакцинира ќе го чини Ирвинг 200 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Требаше да победиме, најмалку нерешено

Читај повеќе

Клоп во Салах гледа најдобар фудбалер во светот

Читај повеќе

Дебитантско финале на Индијан Велс

Читај повеќе

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе