Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Студија објавена завчера на Светскиот ден против СИДА, покажа дека експерименталната вакцина против ХИВ создала антитела кај мала група испитаници во првата фаза од студијата. Потврдено е дека две дози од вакцината, дадени со разлика од осум недели, можат да предизвикаат имунолошки одговор против ХИВ, пренесува CNN.

Резултатите беа објавени во научното списание Science, а вакцината се покажа како успешна кај 97 проценти од испитаниците, односно сите до еден, бидејќи ги имаше 36 (не вклучувајќи ги оние кои примиле плацебо).

„Учењето како да се индуцираат антитела против патогени со висока антигенска разновидност, како што се ХИВ, грип, хепатитис Ц или вируси од семејството на бета коронавируси, е голем предизвик“, се вели во студијата.

Меѓународната иницијатива за вакцина против СИДА го објави почетокот на оваа прва фаза клиничко испитување во 2018 година за да се оцени безбедноста на вакцината наречена eOD-GT8 60mer. Испитувањето опфати вкупно 48 здрави возрасни лица на возраст меѓу 18 и 50 години, кои беа запишани во две институции: Универзитетот Џорџ Вашингтон во Вашингтон и Центарот за рак Фред Хачинсон во Сиетл.

12 испитаници добиле плацебо

Меѓу учесниците, 18 примиле доза од 20 микрограми вакцина и осум недели подоцна истата доза на вакцина, 18 примиле 100 микрограми вакцина и осум недели подоцна доза на вакцина со иста големина, а 12 примиле две дози од солен плацебо со разлика од осум недели.

Истражувачите собирале и анализирале имунолошки клетки од крвта и лимфните јазли на учесниците во текот на студијата. Конкретно, тие испитуваа како Б-клетките, тип на бели крвни зрнца кои создаваат антитела во имунолошкиот систем, реагираат на вакцината. Не беа откриени сериозни несакани ефекти и ниту еден учесник не доби ХИВ за време на студијата.

Околу 97%, или сите освен еден, од 48-те учесници во студијата пријавиле локални или системски несакани ефекти кои биле генерално благи или умерени, како што се болка на местото на инјектирање, малаксаност и главоболка. Овие симптоми престанаа во рок од 1-2 дена.

Минатата година, повеќе од 38 милиони луѓе живееле со ХИВ или СИДА ширум светот. Во тек се повеќе од 20 клинички испитувања на вакцини за ХИВ, објави Меѓународната иницијатива за вакцина против СИДА.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Наука

15 неверојатни животински фосили најдени досега

Read more

James Webb ѕирна во тајните на настанувањето живот на планетите

Read more

Нешто чудно се случува со јадрото на Земјата

Read more

Детска амнезија: Зошто не се сеќаваме на настани пред четиригодишна возраст?

Read more
 

Гик

Новите екрани на допир ќе ги направат лаптопите уште потенки

Читај повеќе

Пристигнува Coca-Cola смартфон

Читај повеќе
  • filter

Ханибал е пред порти: 10 факти што треба да ги знаете за Картагина

Читај повеќе

Viber го растовари почетниот екран

Читај повеќе

Вид мравки можат да намирисаат тумор во примерок од урина

Читај повеќе
  • play_arrow

15 неверојатни животински фосили најдени досега

Читај повеќе

Apple го објави iOS 16.3: Голем фокус на безбедноста

Читај повеќе

НАСА тестира нов мотор, 4 пати побрзо ќе се патува до Марс

Читај повеќе

Како сирените ги загубиле крилјата и добиле рибини опашки?

Читај повеќе