Експерт од Харвард тврди дека сите оние што се незадоволни од својата работа прават една грешка

Постигнувањето на долгогодишна цел во кариерата, како што е значително повисока плата или големо унапредување, може да дејствува како решение за целосното задоволство од работата.

Сепак, постои голема можност и по постигнувањето на таквата цел да се чувствувате празно, досадно или неисполнето. Професорот на бизнис школата на „Харвард“, Џозеф Фулер, изјави за CNBC дека ова е нормално чувство. Според него, нашите кариери ретко ги исполнуваат очекувањата што ги имаме од нив.

Истакна дека истата логика важи и за секоја цел во кариерата што ја имате. Имено, доколку имате, како што наведе, нереални очекувања дека покачувањето или промената на работното место ќе ги реши сите ваши проблеми или ќе биде токму онака како што сте замислиле, би можеле да се подготвувате за неуспех.

Предупреди дека вообичаените грешки во кариерата може да доведат до исцрпеност и незадоволство. Истакна дека овие грешки се резултат на нечесноста во одредувањето приоритети и на компромисите што ги правите на работа.

„Тоа е советот што цело време им го давам на моите студенти - луѓето кои се најнесреќни во нивните кариери се оние што не биле искрени со себе за целите што сакаат да им дадат приоритет во кариерата и што се подготвени да го жртвуваат за да ги постигнат“, нагласи Фулер.

На пример, ако ви е важно да имате слободни викенди и да одржувате рамнотежа помеѓу работата и животот, можеби нема да сакате да земете работа која бара од 80 до 100 часа работа неделно, дури и ако тоа е добро платена работа и/или работа со добра позиција.

Ниту една работа не е совршена, но секоја треба да се разгледа пред да биде прифатена. Затоа Фулер предложи да се распрашате за културата на компанијата, како таа го поддржува професионалниот развој, одговара на предизвиците итн. Како што истакна, наоѓањето работа што ви дава чувство на контрола и возбуда може да ви помогне да останете мотивирани и да спречите исцрпеност.

Друг трик за постигнување на задоволство од кариерата е да ги внесете вашите основни вредности во секојдневните работни активности и да им укажете на тие вредности на претпоставените, пренесува CNBC.

Тагови
реклама

Живот

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Read more

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Летно пиво: Историја на радлерот

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе