Експертите го открија најдоброто време од денот за вежбање - се разликува кај жените и мажите

А.С.
/ 09.08.2022 / 13:14

Придобивките од вежбањето се непобитни без оглед на тоа кога ќе одлучите да започнете да ја вклучувате оваа корисна рутина во вашиот распоред.

Неодамнешните истражувања откриваат дека може да има оптимално време од денот за вежбање, а се вели дека се разликува за мажите и жените и во зависност од поставените цели.

Тим истражувачи од Лабораторијата за човечка исхрана и метаболизам на Одделот за здравје и човечки физиолошки науки на колеџот Скидмор, Факултетот за здравствени решенија на Универзитетот во Аризона и Одделот за кинезиологија на Државниот универзитет во Калифорнија се обидоа да го одредат оптималното време од денот за вежбање.

Текот на истражувањето

„Со оглед на познатите полови разлики во резултатите од вежбањето, оваа студија ги квантифицираше здравствените придобивки и перформансите кај одделни групи жени и мажи кои вежбале во различни периоди од денот“, велат истражувачите. Со цел да се одреди оптималното време од денот за вежбање, студијата следела 30 жени и 26 мажи во текот на 12 недели. Учесниците беа поделени по случаен избор во групи кои вежбаа или наутро или навечер.

За да добијат репрезентативни резултати, истражувачите анализираа „мускулна сила (bench/leg press), издржливост (стомачни, склекови) и сила (скокови од чучњеви, bench press), состав на телото (телесни масти, стомачни масти), систолен/дијастолен крвен притисок (БП), однос на респираторната размена, расположение и исхрана“. Тие потоа повторно ги процениле тие ставки по 12 недели.

27 од 30 жени и 20 од 26 мажи го завршија 12-неделното тестирање. Што открија?

Кај учесниците, истражувачите забележале значајна разлика помеѓу утринското и вечерното вежбање при изведување вежби како што се склекови, bench press, вежби за сила, но и помеѓу вредностите на телесните масти, стомачните масти и крвниот притисок.

Кај мажите, имаше забележливи разлики во систолниот крвен притисок и замор кога се споредуваат навиките за утринско и вечерно вежбање.

Што заклучија истражувачите?

Утринското вежбање ги намали стомачните масти и крвниот притисок, а вечерното вежбање ги подобри перформансите на мускулите кај женската група. Во групата мажи вечерните вежби ја зголемуваат оксидацијата на мастите и го намалуваат систолниот притисок и заморот. Затоа, времето од денот во кое се изведува вежбањето може да биде важно за оптимизирање на индивидуалните резултати на здравјето и перформансите предизвикани од вежбање кај физички активните лица и може да биде независно од внесот на макронутриенти.

Сепак, дури и ако не можете да го вклопите вашето вежбање во оптималното време од денот, движењето на вашето тело секогаш кога можете е несомнено корисно за вашето здравје.

реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Фит

Каков тренинг да изберете во зависност од возраста?

Read more

Таблета што заменува вежбање наскоро може да биде реалност

Read more

Tрикови со кои ќе се мотивирате да вежбате по работа

Read more

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Read more
 

Магазин

Осаменоста може да ве убие, тврдат научници

Читај повеќе
  • play_arrow

Китови-убијци снимени во лов на голема бела ајкула

Читај повеќе

Зошто треба почесто да јадете сладок компир?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најопасни спортски арени во светот

Читај повеќе

Видови храна кои при замрзнување го губат хранливиот квалитет

Читај повеќе

Каков тренинг да изберете во зависност од возраста?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тату артисти открија кој подобро поднесува болка - мажите или жените

Читај повеќе

Реагирајте навреме: Шест симптоми на рак на дојка кои не треба да ги игнорирате

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пржено бело месо со компири

Читај повеќе