Експертите одговорија: Зошто се прејадуваме?

А.С.
/ 15.11.2022 / 10:37

Протеините се супер. Нашите тела главно се составени од протеини, а ако кревате тегови, сигурно веќе знаете дека внесувањето доволно протеини е важно за градење мускули. Но, што ако не се грижите толку за вашето здравје и само сакате да избегнете прејадување? Протеините се важни и за вас.

Една нова студија го привлече вниманието на недостатокот на протеини како потенцијален двигател на прејадувањето. Овие наоди даваат дополнителна поддршка на постоечкиот концепт наречен „хипотеза за влијанието на протеините“. Идејата е дека ќе јадеме додека не добиеме доволно протеини, па ако нашата исхрана се состои од ниско-протеинска храна, на крајот може да изедеме многу храна, а со тоа и многу калории, само за да се наполниме со протеини. Понекогаш луѓето го нарекуваат „протеински глад“, пишува Life Hacker.

Зошто протеините се важни

На нашите тела не им треба само протеини за да изгради ново мускулно ткиво. Потребни ни се и протеини за лекување и поправка на штетата. Нашите тела постојано ги разградуваат ткивата и ги обновуваат, а протеините ни се потребни и за оваа задача.

Протеинот е и градежен материјал за ензимите, кои прават сè, од варење на храната до детоксикација на хемикалиите во нашиот црн дроб до помагање на згрутчувањето на крвта. Многу хормони се направени од протеини; рецепторите кои примаат хормонални пораки исто така се направени од протеини.

Значи, ни треба стабилно снабдување со протеини само за да го одржиме нашето тело да функционира. И ако вежбаме - што е важно за здраво тело - ни требаат протеини. Без доволно протеини, ние всушност можеме да ја изгубиме мускулната маса со текот на времето. Губењето на мускулите е една од опасностите од стареењето, но можеме да ја смениме со тренинг за сила и, да, со соодветни протеини.

Ако протеинската хипотеза е точна, ни требаат и протеини за да спречиме прејадување.

„Здравата“ храна често содржи малку протеини

Точно е дека во просек јадеме повеќе од минималните барања од 0,36 грама по килограм. Но, минималниот износ е низок; тоа треба да биде количина која ќе го спречи недостатокот на протеини во организмот. Спортистите ќе јадат повеќе, до цел 1 грам на килограм телесна тежина. Повеќето од нас треба да бидат некаде помеѓу тие бројки, особено ако сме физички активни. А протеините не се нешто каде што можеме да кажеме дека се штетни ако ги консумираме премногу, па затоа е добро да погрешиме и да земеме повеќе од препорачаното, а не помалку.

Значи, што се случува кога ќе одлучиме дека сакаме да се храниме здраво? Големи се шансите, доколку сте на диета, некои од работите што ќе ги исклучите се добри извори на протеини: хамбургер, сирење, масно црвено месо, преработено месо како виршли и сувомеснати производи.

Може да ги замените плескавиците со пилешки гради, кои би требало да бидат добри од протеинска гледна точка - но тогаш јадете и помали порции.

Ако наместо тоа се одлучите за оброци од растително потекло, тие имаат уште помалку протеини. Преливот за салата обично нема протеини, освен ако не додадете нешто како пилешко, сирење или јаткасти плодови во него - и обично нема многу протеини во посипетеното сирење или јаткасти плодови.

Количината на протеини што ви треба кога јадете со калориски дефицит е всушност иста, или веројатно повеќе, отколку кога не се обидувате да изгубите тежина. Во ред е ако не сакате да јадете Биг Мек, но соодветна нискокалорична замена за тој оброк би била нешто што сепак ви дава 26 грама протеини, но со помалку калории од масти и јаглехидрати.

Која храна е богата со протеини?

За да ви помогнеме да се движите низ овој проблем, ајде да разговараме за тоа која храна е богата со протеини и која изгледа како што треба, но не е.

Храната која е богата со протеини и не е богата со калории вклучува:

– Пилешки гради и батак

- Мелено говедско месо

– Грчки јогурт

– Прашок од сурутка и други протеински прашоци

– Риба (во зависност од тоа колку е масна)

– Тофу и темпе

- Грав и леќа, иако доаѓаат со значително количество јаглехидрати - во зависност од видот на гравот и начинот на кој се подготвува

Храна која можеби нема толку многу протеини колку што мислите:

Јајцата имаат по 6 грама протеини, но јајцето не е протеинска бомба. Храната со зборот „протеин“ на етикетата обично има прилично ниска содржина на протеини. Протеинскиот мафин може да има повеќе протеини од обичниот мафин, но ниту еден не е всушност толку богат со протеини.

Киноата има покомплетни протеини од другите намирници во својата категорија, но не е богата со протеини сама по себе. Киноата има повеќе протеини од оризот, но приближно иста количина како тестенините или пченичниот леб.

Путерот од кикирики има повеќе протеини отколку, да речеме, вистинскиот путер. Но, тенкиот слој што го мачкате на парче леб ќе додаде само неколку грама на вашата дневна вкупна сума.

Сите овие се сепак добри намирници за јадење, но немојте да замените омлет од две јајца за оброк кој ќе ви помогне да ги задоволите дневните потреби за протеини. Дванаесетте грама протеини во тој омлет се многу помалку од 27 грама во мали пилешки гради.

Особено ако се обидувате да се храните здраво, вреди да ги побарате нутритивните информации за типични дневни оброци и да видите како се зголемува внесот на протеини.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Фит

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Read more

Дали знаете како слабеењето влијае на имунолошкиот систем?

Read more

Што ќе се случи ако правите по 100 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

10 чекори до совршени стомачни мускули

Read more
 

Магазин

  • filter

Туристи на нога: Најдобри европски градови за љубителите на пешачење

Читај повеќе

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Читај повеќе

Хиперактивност: Причина, симптоми и како се третира овој проблем кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да го намалите ризикот од канцер

Читај повеќе

Како треба да ја миете косата ако брзо се масти?

Читај повеќе

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Читај повеќе

Жените подобро работат во потопли простории, мажите во поладни

Читај повеќе
  • play_arrow

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Читај повеќе

Клиторисот има и друга функција, освен сексуална

Читај повеќе