Експертка тврди дека можете да го легнете детето во 18 часот и да спие до следниот ден

Експертка за спиење кај бебиња и деца, споделува корисни совети за родителите на нејзината страница на Instagram @restgrowthrive.

Во едно од нив, открива дека родителите можат да ги легнат децата во 17:30 или 18 часот, а тоа не значи дека нема да спијат до следното утро.

„Многу родители сметаат дека тоа води до рано будење. Но, во повеќето случаи, тоа е тајно оружје за да го наспиете вашето дете со добар ноќен сон. Тоа обично значи дека тие ќе се разбудат во вообичаеното време“, вели Отам.

Сепак, таа нагласува дека ова е привремено решение за бебиња и деца кои не спијат доволно и дека родителите не треба постојано да го користат овој трик. Идеалното време за спиење е помеѓу 18 и 20 часа.

„Привремено одење во кревет порано помага да се избегне циркус што носи прекумерен замор. Ако попладневната дремка беше кратка или воопшто не се случила, тогаш ова е метод што можете да го пробате“, рече таа.

Според Националната здравствена служба на Обединетото Кралство, на бебињата на возраст помеѓу 4 и 12 месеци им требаат од 12 до 16 часа сон на ден, вклучително и дремнувања. На деца на возраст од една до две години им требаат од 11 до 14 часа сон, од три до пет години од 10 до 13 часа, од шест до 12 години од 9 до 12 часа, додека тинејџерите ќе бидат задоволни со 10 часа сон на ден.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Климатизација во автомобилот: Која е идеалната температура за возење?

Read more

Живот

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Read more

Не ги оставајте децата во автомобилот, на овие температури возилото е жешка рерна

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Читај повеќе

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Читај повеќе

Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Читај повеќе

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Јапонски палачинки

Читај повеќе
  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најдобри во кревет?

Читај повеќе