Експлозии одекнуваат на Косово – двајца Срби ранети, ситуацијата повторно тензична

Косовската полиција со солзавец се обиде да ги растера Србите кои протестираат за да ги спречат градоначалниците Албанци, избрани на неодамнешните спорни избори, да преземат должност во градовите со мнозинско српско население во Северно Косово.

Градоначалниците беа избрани на локалните избори што косовските власти ги одржаа на 23 април во четири општини со мнозинско српско население, кои масовно ги бојкотираа изборите – учествуваа само околу 1.500 гласачи од околу 45.000 пријавени.

Пред општините во моментов нема инциденти, но ситуацијата е тензична, пренесува Спутник.

Како што јави дописникот на РТС, има повредени откако КФОР почнал да ги растерува Србите. Новинар од Танјуг јавува дека бил повреден кога шок бомба му паднала пред нозете. „Има болки во ногата и мало крварење и не му била укажана помош“, пренесува Танјуг.

Kosovo Online објави дека двајца Срби се ранети, од кои едниот потешко. Двајцата се префрлени во КБЦ Косовска Митровица.

Пред општинската зграда на Звечан, како и Зубин Поток и Лепосавиќ, има полициски сили на Косово и специјална полиција со шлемови и во целосна борбена опрема.

Помеѓу полицијата и граѓаните се припадници на КФОР во целосна борбена опрема, со штитови, шлемови, маски, панцири.

Во меѓувреме, во американската амбасада во Приштина се одржа средба со новите градоначалници од редовите на ДПК.

реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Регион

Судир на два воза во Србија: Има повредени, нема загинати

Read more

Зa 20 години Хрватска ќе биде празна, младите си заминуваат: Мрачни прогнози на германските медиуми

Read more

Рама до Бугарија: Ја блокирате Северна Македонија за да покажете дома колку сте силни, политиката е антиевропска

Read more

Колакушиќ: Евровизија е „лика и прилика“ на Европскиот парламент

Read more
 

Вести

Фирма од Чаир монтира небезбедно панорамско тркало во Карпош, обвини Град Скопје

Читај повеќе

Премиера на претставата Парови во Драмскиот театар – Скопје

Читај повеќе

Зеленски: Русија нема сила повторно да го нападне Киев

Читај повеќе

Вработена во МВР фатена со мито од 12.500 евра

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Читај повеќе

Судир на два воза во Србија: Има повредени, нема загинати

Читај повеќе

Зa 20 години Хрватска ќе биде празна, младите си заминуваат: Мрачни прогнози на германските медиуми

Читај повеќе

Ирански командант: Три европски земји ќе одговараат за помошта кон Израел

Читај повеќе

Денес малку сонце, па облачно, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе