Експлозија во преполна џамија во Авганистан, десетици повредени и мртви

МИА/КАЈГАНА
/ 15.10.2021 / 13:26

Најмалку 32 верници загинаа во силната експлозија во шиитската џамија во авганистанскиот град Кандахар, за време на петочната молитва, пренесува дописникот на BBC од Авганистан, додавајќи дека 53 лица се тешко повредени.

Бројот на жртви постојано расте.

Иако портпаролот на талибанците во првичната изјава кажа во нападот има седум загинати и 15 ранети, дописникот на BBC јави дека има многу повеќе жртви.

Снимките што се појавија на социјалните мрежи покажуваат верници како бегаат во паника по експлозијата.

URL
URL

Иако сѐ уште никој не ја презел одговорноста за нападот, дописник на BBC од Авганистан на Twitter напиша дека се очекува Исламска држава наскоро да соопшти дека тој е дело на нивни бомбаш-самоубиец.

Лекар од локалната болница изјави дека во моментов се примаат многу пациенти, од кои повеќето се во многу сериозна состојба.

URL

Пред точно седум дена речиси идентична експлозија имаше и во џамија во провинцијата Кадуз, каде најмалку 100 лица загинаа, а за која се уште никој не ја презеде одговорноста.

Светските медиуми, вклучувајќи ги и BBC и AFP, јавија дека ова е војна што ИД ја води против талибанците.

Иако членовите на милитантната група често истакнуваат дека ИД била „истребена“ од Авганистан и дека сите нејзини членови ја напуштиле земјата минатиот месец, познавачите на ситуацијата се убедени дека лидерите на ИД користат бомбаши самоубијци за да предизвикаат што поголема штета и да ги поразат талибанците.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Свет

CNN го отпушти водителот Крис Куомо

Read more

Индиската армијата по грешка убила цивили

Read more

The Washington Post: Русија подготвува офанзива врз Украина со околу 175.000 војници

Read more

Силна ерупција на вулканот Семеру

Read more
 

Вести

Заев: Меѓународни експерти нема да ги поништуваат пресудите, туку ќе направат свои извештаи

Читај повеќе

Ако има потреба ќе се прошири листата на производи со „замрзнати“ цени

Читај повеќе

Заев – Гаши: Има стабилно парламентарно мнозинство и стабилна Влада, не се потребни предвремени избори

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 276 новозаразени и 5 починати

Читај повеќе

Утре во Скопје протест против висококатниците кај Холидеј Ин

Читај повеќе

Казни за 179 пијани возачи на територијата на цела држава

Читај повеќе

CNN го отпушти водителот Крис Куомо

Читај повеќе

Стојановиќ: Пуштањето на ТЕЦ Неготино ќе ја чини државата помалку отколку увоз на електрична енергија

Читај повеќе

Алтернатива ќе биде дел од Владата и од парламентарното мнозинство

Читај повеќе