Експлозијата во Бејрут не е либанска Хирошима, туку Чернобил

МИА/КАЈГАНА
/ 06.08.2020 / 15:39

Бејрут, 6 август 2020 (МИА) – Ова е национална катастрофа, никогаш во животот не сум видел олку голема катастрофа, рече со солзи гувернерот на Бејрут, Марван Абуд, обраќајќи им се на новинарите меѓу урнатините на пристаништето во Бејрут, уништени од катастрофалната експлозија во која загинаа најмалку 135 лица.

Со уште 80 исчезнати и повеќе од 5.000 повредени, се претпоставува дека бројот на загинати ќе се зголеми.

Околу 30.000 жители на либанскиот главен град останаа без покрив над главата, што е речиси 10 проценти од Бејрут и околината.

Болниците во кои се сместени илјадници повредени веќе се преполни со луѓе заразени со COVID-19 и страдаат од недостиг на медицински материјали, а голем број се и оштетени од експлозијата.

Иако во последните десет години Либан беше погоден од војни и тероризам, катастрофата што се случи во вторникот вечерта, според досегашните информации, не е последица на воен или терористички напад.

Remote video URL

Гувернерот Абуд го спореди уништувањето со она во Хирошима и Нагасаки на крајот од Втората светска војна, иако во овој случај тоа не беше атомска бомба.

Таквите шпекулации беа предизвикани од облакот од експлозијата во облик на печурка и големиот бран експлозија што се прошири со километри.

Сепак, експертите брзо ги отфрлија таквите теории.

Мартин Фајфер од Универзитетот Њу Мексико за Bussiness Insider ја коментираше експлозијата и рече дека не може да биде нуклеарна бомба, но оти пожарот довел до детонација на хемикалии или некој експлозивен материјал.

Посоодветна споредба би била таа со украинскиот, односно советскиот Чернобил во 1986 година, пишува либанско-британскиот новинар Оз Катерџи за Foreign Policy.

– Како и советската катастрофа, така и либанската е резултат на сериозна неспособност, системска корупција и небрежност – и нејзиниот ефект ќе биде многу поширок од почетната експлозија. Како и либанскиот здравствен систем, целата земја беше на раб да пукне, дури и пред експлозијата, пишува Катерџи.

реклама

Свет

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Ердоган: Азербејџан мораше да ги земе работите во свои раце

Read more

Баку: Имаме одговор доколку Ереван го употреби ракетниот систем „Искaндер“

Read more

Меркел: Бројот на заразени во Германија би можел да биде 19.200 дневно

Read more

Вести

Филипче: За кратко време ќе имаме брзи тестови за COVID-19, достапни ќе бидат во болниците и на граничните премини

Читај повеќе

Ако финансиската поддршка не стигне до работниците ќе следат кривични пријави, предупреди премиерот

Читај повеќе

Заев: Прашањето за Гоце Делчев треба да го решава Мешовитата комисија

Читај повеќе

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Ердоган: Азербејџан мораше да ги земе работите во свои раце

Читај повеќе

Баку: Имаме одговор доколку Ереван го употреби ракетниот систем „Искaндер“

Читај повеќе

Гордана Јанкулоска упатена во КПУ Идризово за случајот „Тенк”

Читај повеќе

Меркел: Бројот на заразени во Германија би можел да биде 19.200 дневно

Читај повеќе

Клуге: СЗО сѐ уште не знае дали коронавирусот настанал по природен пат

Читај повеќе