Екстремизмот во германската војска може да стане проблем за цела Европа

Германија деновиве ја потресе голема полициска рација во која досега беа уапсени 25 лица кои сериозно подготвувале државен удар. Нивната намера, меѓу другото, била да упаднат во зградата на германскиот парламент Бундестаг во Берлин и насилно да ја окупираат, а за сериозноста на овие планови сведочи и фактот што тие биле развиени од поранешни припадници на германската армија (Бундесверот).

Кои се Граѓаните на Рајхот, кои го планираа пучот?

Германските медиуми пишуваат дека зад планот за вооружено рушење на демократски избраната влада стојат членови на движењето Рајхсбиргер (Граѓани на Рајхот).

„Рајхсбиргер“ е колективно име за различни поединци, групи и организации кои веруваат дека Сојузна Република Германија е нелегална и затоа непостоечка држава според меѓународното право и дека „германскиот рајх“ од ерата на Адолф Хитлер, па дури и порано, со своите поранешни погранични области, продолжува да постои, иако моментално без де факто државна моќ.

Обвинителите го објавија идентитетот на двајцата осомничени водачи на заговорот. Првиот е Хајнрих XIII. П.Р., и вториот германски закон за приватност Ruediger v. P. забранува објавување на презимето на осомничениот.

Германскиот Der Spiegel објави дека Хајнрих XIII. познат 71-годишен член на германско благородничко семејство, а Рудигер в. П. Германскиот закон за заштита на приватноста забранува објавување на презимињата на осомничените.

Германски Der Spiegel објави дека Хајнрих е добро познат 71-годишник, припадник на германско благородничко семејство, а Рудигер е 69-годишен поранешен падобранец. Според обвинителите, заговорниците планирале да го инсталираат Хајнрих XIII. П.Р. како нов лидер на Германија. Тој оствари контакт со руски официјални лица во обид да воспостави нов поредок во Германија по соборувањето на владата во Берлин. Наводно му помогнала Русинка идентификувана од обвинителството како Виталија Б.

Учество на поранешни војници во терористички планови

Она што особено загрижува е присуството на поранешни и добро обучени војници во целата приказна. Имено, германските воени сили со години имаат проблем со навлегувањето на десничарските екстремисти во нивните редови, а проблемот толку ескалирал што германското Министерство за одбрана секоја година објавува посебен извештај на оваа тема.

Во годинешниот извештај беше објавено дека бројот на војници идентификувани како екстремисти се зголемил само малку. Од друга страна, зголемена е чувствителноста на Бундесверот за пријавување случаи на сомневање за екстремизам.

Извештајот дава детална слика за ситуацијата во случаите на сомневање за екстремизам во Бундесверот. Таа служи за информирање на раководството на Министерството за одбрана, претставниците на Бундестагот и јавноста. Ова сега е трет извештај што го објавува Координативниот центар за сомневање за екстремизам.

Од 1 јануари 2021 година до крајот на минатата година, имаше околу 700 истраги против војници под сомнение за десничарски екстремизам. Ова вклучува сомнителни случаи од движењето Граѓаните на Рајхот, чии членови беа уапсени пред некој ден.

Проблеми во Воената контраразузнавачка служба

Германските медиуми детално пишуваат и за случаи на десничарски екстремизам во германската армија.

На пример, пред две години, шефот на Воената контраразузнавачка служба (MAD), Кристоф Грам, беше разрешен. Во минатото, MAD беше обвинета дека е премногу колеблива во преземањето мерки против десничарскиот екстремизам во Бундесверот. Една од задачите на MAD е да ги идентификува екстремистичките тенденции во рана фаза и целосно да ги идентификува и разоткрие лицата вклучени во можните десничарски екстремистички мрежи. Сменетиот шеф на MAD очигледно не ја вршеше добро таа работа, што најдобро се виде по серијата екстремно десничарски инциденти во Командата на специјалните сили на Бундесверот (KSK).

Агент на MAD беше обвинет за откривање информации за истрагата, поточно за претресот на елитната единица на KSK и врските со екстремно десничарскиот војник Франко А., кој беше исфрлен од армијата.

Со други зборови, наместо MAD да ги идентификува десничарските екстремисти во германската армија, им помогна да се сокријат од властите.

„Нашата армија има проблем со десничарскиот екстремизам“

„Бундесверот има проблеми со десничарскиот екстремизам“, изјави левичарската пратеничка Мартина Ренер за RND.

„Затоа, од суштинско значење е воената контраразузнавачка служба навистина да го следи секој совет. Мора да има далекусежни последици“, нагласи Ренер.

Со неа се согласува и претставникот на либералната ФДП, Александар Милер.

„Десничарскиот национализам е во пораст во Германија. Ова ги објаснува и зголемените случаи на десничарски екстремизам во Бундесверот“, смета Милер.

Според гореспоменатиот извештај за екстремизмот во Бундесверот, извештаите за нови сомнителни случаи дошле од самите војници во 60 отсто од случаите, а 17 отсто од самите наоди на MAD. Извештаи за десничарски екстремизам во германската армија доаѓаат и од граѓаните (8 проценти), полицијата (7 проценти) и Федералната канцеларија за заштита на уставот (3 проценти) итн.

Што ги привлекува десничарските екстремисти да се пријават во германската армија?

Според истражувањето на Мрежата за спречување насилство, тоа се должи на хиерархиската структура, машките здруженија и пристапот до оружје. Последново е особено привлечно за тексас екстремистите, бидејќи во Германија е многу тешко легално да се набави оружје.

Во рациите против членовите на Граѓанскиот Рајх, често се открива дека тие нелегално чуваат цел арсенал оружје дома. Така беше и со последната операција за апсење на тимот што го планираше државниот удар.

Десничарскиот екстремизам е проблем во германската армија со децении, маргинален, но упорен.

„Ние сме на пат да ја изградиме најголемата конвенционална армија во Европа“

Но, тоа би можело да стане многу поголем и поопасен проблем кога ќе се земе предвид дека војната во Украина предизвика радикална промена во германската одбранбена политика, која го вклучува и огромниот раст на Бундесверот.

Од Студената војна, Германија значително ја намали својата војска, од 500.000 војници во времето на обединувањето во 1990 година на 200.000 денес.

Сепак, најважната членка на Европската Унија сега е на пат да ја изгради најголемата конвенционална европска армија во НАТО алијансата, изјави летово германскиот канцелар Олаф Шолц.

„Најголемата конвенционална армија на НАТО во Европа е во изградба и ова е важно за севкупните одбранбени способности на алијансата“, рече Шолц за време на тој разговор. По руската инвазија на 24 февруари, германската влада најави формирање на итен фонд вреден 100 милијарди евра за модернизација на Бундесверот.

„Годишно за одбрана ќе трошиме во просек од 70 до 80 милијарди евра“, додаде канцеларката. „Германија тогаш ќе биде земја која најмногу ќе инвестира“ во оваа област, посочи Шолц.

НАТО: Ова е пресвртница

Неодамна на ова гласна поддршка даде генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, како гостин на безбедносна конференција во Берлин.

„Одлуката на Германија значително да ги зголеми трошоците за одбрана со инвестиции во нови борбени авиони, хеликоптери, бродови и подморници е историска“, рече Столтенберг.

„Ова е навистина пресвртница што ја одразува нашата променета безбедносна средина“, додаде тој, мислејќи на руската агресија против Украина. Потребен ни е силен и подготвен Бундесвер“, заклучи генералниот секретар на НАТО, нагласувајќи ја важноста на одбранбената индустрија во Германија.

Тој нагласи дека тоа е важно за безбедноста на Германија и Европа и за глобалната безбедност.

Министерката за одбрана не си го познава ресорот

Сето ова држи вода, но во таков контекст проблемот со инфилтрацијата на десничарските екстремисти во Бундесверот станува многу поопасен.

Прашање е колку актуелната министерка за одбрана Кристина Ламбрехт (СПД) е вистинскиот избор за таа задача.

Пресвртната точка во германската одбранбена политика на министерката за одбрана ѝ донесе максимално внимание во јавноста, но по една година на функцијата, сомнежите за Ламбрехт се зголемуваат, наведува АРД.

Впрочем, германските медиуми ја нарекуваат „проблематична министерка“. Меѓу другото, Ламбрехт е критикувана за лошата комуникација со јавноста и недостатокот на насока во одделот. Таа, исто така, беше обвинета за лошо планирање и за нејзината неспособност ефективно да ги потроши милионите со кои располага за модернизирање на Бундесверот.

Во време кога поранешните војници се апсат за планирање државен удар, а според Министерството за одбрана расте бројот на десничарски екстремисти во армијата, ова е многу загрижувачко.

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Свет

Австралија ги отстранува кинеските надзорни камери, стравува за националната безбедност

Read more

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Read more

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Read more

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Read more
 

Вести

Австралија ги отстранува кинеските надзорни камери, стравува за националната безбедност

Читај повеќе

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Читај повеќе
  • filter

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Читај повеќе

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Читај повеќе

Падна Волстрит

Читај повеќе

Без струја неколку скопски општини, вода нема да има во дел од Центар 

Читај повеќе

Студено утро, потоа сончево со мала облачност

Читај повеќе

Македонските спасувачи веќе се на терен во Турција

Читај повеќе

Во Струга почна акција за третман на кучиња скитници

Читај повеќе