ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот во Катар, Чиле и Италија на готовс

Чиле побара од ФИФА да истражи дали Еквадор во квалификациите за Светското првенство настапувал со играч кој немал право да игра за таа држава.

Во жалбата поднесена од Фудбалската федерација на Чиле (ФФЦ) до Дисциплинската комисија на ФИФА се тврди дека Еквадорецот Бајрон Кастиљо е всушност Колумбиец и дека ја фалсификувал неговата возраст.

ФФЦ тврди дека Кастиљо користел лажен извод од матична книга на родените и националност за да се регистрира како Еквадорец.

Ако е вистина, според правилата на ФИФА, Еквадор би можел да го загуби местото на Светското првенство.

Чиле бара пласман

Еквадор заврши на 4. место во јужноамериканските квалификации и избори директно место во Катар пред Перу, кој мора да игра интерконтинентален бараж против Австралија или ОАЕ во јуни. Колумбија заврши на 6. место.

Но, Чиле ги цитира правилата на ФИФА и вели дека Еквадор треба службено да ги загуби осумте натпревари на кои настапи Кастиљо, а на противниците да им бидат доделени по 3 бода за секој од нив.

Така Чиле, кој заврши седми, ќе ги прескокне Колумбија и Перу на 4. место кое води во Катар.

Такво нешто се случи во квалификациите за Мундијалот 2018 во Русија кога Боливија службено загуби неколку натпревари поради играч за кој се утврди дека немал право да игра за оваа репрезентација. Но, тоа се случи уште додека квалификациите беа во тек.

„Постојат безброј докази дека играчот е роден во Колумбија, во градот Тумако, на 25 јули 1995 година, а не на 10 ноември 1998 година, во еквадорскиот град Хенерал Виљамил Плајас“, се вели во соопштението на Чиле.

Во соопштението се тврди дека Фудбалската федерација на Еквадор знаела дека играчот е Колумбиец, додавајќи: „Светот на фудбалот не може да ги затвори очите пред толку многу предизвици. Практиката на сериозни и свесни неправилности во регистрацијата на играчите не може да се прифати. Мора да има фер игра на и надвор од теренот“.

Националноста на Кастиљо, наводно, била разгледувана од еквадорските власти и ФЕФ во текот на неколку години, пред играчот на крајот да биде избран за националниот тим минатата година.

Се надева и Италија

Овие вести од Јужна Америка допреа и до Италија која сѐ уште не може да се помири со елиминацијата од Македонија во мартовските баражи и втор Мундијалот по ред кој ќе го пропушти.

Италијанците се надеваат дека натпреварите на Еквадор нема да бидат поништени и табелата од квалификациите во Јужна Америка нема да претрпи промени, туку дека Еквадор едноставно ќе биде исфрлен од Мундијалот и едно место ќе биде празно.

Доколку такво сценарио навистина се случи, тогаш Италијанците го цитираат членот 6 од Статутот на ФИФА, кој вели: „Доколку некој учесник се откаже или биде исфрлен од едно натпреварување, ФИФА ќе одлучи по ова прашање по сопствена дискреција и ќе преземе какви било дејствија што ќе ги смета за неопходни“. Односно, дека ФИФА самата ќе одлучи која репрезентација да го заземе местото на Еквадор.

Во секој случај тешко е за верување дека европска репрезентација, а не јужноамериканска, би го земала местото на Еквадор. Зошто Европа би добила едно место плус на сметка на Јужна Америка? При такво сценариот КОНМЕБОЛ сигурно не би седел мирно.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Фудбал

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Read more

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Read more

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Read more

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Read more
 

Спорт

Леброн Џејмс: Лука Дончиќ ми е омилен играч

Читај повеќе

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Читај повеќе

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Читај повеќе
  • play_arrow

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Читај повеќе

Ибра останува во Милан, но на директорска позиција?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tестирано револуционерно офсајд правило, постигнати 10% повеќе голови

Читај повеќе

Меси купува 35% од акциите на клубот на Бекам и ќе игра за него од 2023 година

Читај повеќе

По 32 години Англија го доби вториот геј фудбалер - Џејк Даниелс од Блекпул

Читај повеќе