ЕВРОЛИГА 2019/20

El País: Евролигата до крај на сезоната во Атина, Истанбул или Москва

Челниците на кошаркарската Евролига наводно размислуваат за продолжување на сезоната, а во нивниот план е сите 78 натпревари да се одиграат во еден град во кој има две арени, пишува шпанскиот весник El País.

На тој начин, сезоната би завршила за пет недели. Пред да се тргне во реализација на идејата, екипите би добиле две недели за подготовки.

Тренерите, играчите и тимскиот персонал би требало да се јават во клубовите во што пократок рок и по 14 дена во самоизолација да се вратат на терен на подготовки за продолжување на сезоната.

Како градови кандидати за домаќини, весникот ги наведува Атина, Истанбул и Москва.

Сето ова се претпоставки за плановите на раководството на кошаркарската Евролига. Колку од ваквите пишувања на El País ќе бидат реализирани, останува да се види со оглед дека пандемијата на коронавирусот е во полн ек и сигурно ќе потрае уште одреден период.

Во меѓувреме, Асоцијацијата на клубови и Синдикатот на професионални играчи од Грција донесоа одлука да се стави крај лигата во Грција. Уште не е јасно дали лидерот Панатинаикос ќе биде прогласен за шампион.

Крај на кошаркарската сезона досега прогласија и Украина (шампион Днипро), Литванија (Жалгирис), Хрватска (уште не е прогласен првак), Белгија (Остенде), Словенија (уште не е прогласен првак) и други земји, како и регионалната ВТБ лига.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Кошарка

Келнер, дај по едно Жељко Обрадовиќ пиво

Read more

МЗТ: Антиќ и соработниците за нас повеќе не постојат, правдата ќе ја бараме на суд

Read more

Како би изгледала кошаркарската репрезентација на Југославија денес?

Read more

Гасол не размислува да се пензионира, сака да се врати во Лејкерс

Read more

Спорт

Натпреварот Ливерпул-Атлетико Мадрид во ЛШ поврзан со 41 смртен случај од COVID-19

Читај повеќе

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Читај повеќе
  • play_arrow

Отворена истрага за натпреварот Јувентус - Интер по коментарите на Клаудио Лотито

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 преземања на фудбалски клубови што завршија неславно

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Левандовски е незапирлив

Читај повеќе
  • filter

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Читај повеќе

Официјално: Ла Лига се враќа на 8 јуни

Читај повеќе

Румениге: Не ја активиравме клаузулата на Кутињо

Читај повеќе

На Икарди му падна цената, ПСЖ нуди помалку пари за трансфер

Читај повеќе