Electric Dream - графиката никогаш не изгледала толку реално

Сѐ уште не го виделе најновото во развојот на компјутерската графика? Не знаете што пропуштате.

На настанот State of Unreal, Epic ги демонстрираше можностите на својата Unreal Engine технологија, истакнувајќи ги новите функции и оптимизации донесени од верзијата 5.2. Сепак, големо внимание привлече демото „Electric Dreams“, кое ги воодушеви гледачите со својот графички квалитет и можностите на енџинот.

Демото на Electric Dream, кое ги користи основните карактеристики на Lumen - динамичен глобален систем за осветлување и рефлексија - и технологијата Nanite, имаше за цел да демонстрира алатки за процедурално создавање содржина и прикажување на вегетација.

Демото прикажува фотореалистичко Rivian R1T возило кое се движи низ џунгла создадена со технологијата Quixel Megascans. Од теренот до вегетацијата, снимката изгледа неверојатно верна на реалниот живот, а најдобро од сè - тоа не е претходно направена анимација, туку рендерирање во реално време.

Демото го прикажува и напредокот во физичкиот мотор, така што деформацијата на гумите, амортизерите и симулацијата на течности изгледаат подобро од кога било.

Едно од најважните подобрувања што ги донесе верзијата Unreal Engine 5.2 е процедуралното создавање на светови. За време на демонстрацијата, програмерите во живо ги преместуваа карпите, а самиот енџин автоматски го пополнуваше празниот простор каде што претходно беа. Физиката е уште еден аспект што беше многу импресивен, со лијани, камења и вода што соодветно реагираа. Ова е благодарение на енџинот Chaos Physics, кој ги надминува популарните PhysX и физичкиот енџин со отворен код на Nvidia и кој со време ќе ги замени.

Целосната снимка од State of Unreal можете да ја погледнете тука:

Remote video URL
Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Read more

Скандинавскиот начин на спиење спасува бракови и врски: Нема повеќе кавги в кревет

Read more

Голем љубовен хороскоп за октомври 2023

Read more

Гејминг

Конечно: Пристигна Counter-Strike 2, реакциите измешани

Read more

Apple: iPhone 15 Pro ќе биде најдобрата гејминг конзола

Read more

Grand Theft Auto V слави десетгодишнина

Read more

Deep Earth Collection додатоците ја менуваат бојата на PS5, доаѓаат и контролори во нови нијанси

Read more
 

Гик

Батериите наскоро би можеле да траат 10% подолго

Читај повеќе

Нобеловата награда за хемија доделена за фундаментално откритие во нанотехнологијата

Читај повеќе

Боговите од Олимп и нивните римски пандани: Имале речиси исти улоги, но различни имиња

Читај повеќе

Android 14 доаѓа утре, што да очекуваме?

Читај повеќе

Нобеловата награда за физика ја добија тројца научници за нивната работа на електроните

Читај повеќе

Apple потклекна пред Кинезите

Читај повеќе

Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Читај повеќе

Japan Airlines ја откри луксузната внатрешност на авионот Airbus A350-1000

Читај повеќе

Сателитот BlueWalker 3 е еден од најсветлите објекти на ноќното небо

Читај повеќе