Електричната Серија 1 на BMW пристигнува во 2021 година

BMW го планира производството на 12 електрични и 13 plug-in хибридни модели во наредните четири години.

Првите електрични автомобили кои ќе се појават на пазарот се iX3 SUV, i4 sedan и iNext SUV за кои се смета дека се технолошкото достигнување на компанијата.

Според новите информации, BMW ќе понуди електричен автомобил базиран на актуелната Серија 1.

Британскиот AutoExpress пишува дека шефовите на BMW ги потврдија плановите за производство за електричен hatchback кои ќе се појават 2021 година.

Се очекува дека автомобилот ќе биде идентичен на Серија 1.

Новиот модел е возможен благодарејќи на флексибилната BMW платформата која овозможува електрификација на сите модели, од Серија 1 до X7.

Верзијата на електричната Серија 1 е со еден и два мотори ќе пристигне на пазарот, а со тоа верзијата со два електрични мотори има погон на четири тркала.

Електричната Серија 1 ќе ја носи ознаката i1 откако ќе се појави на пазарот. Новиот i3 можеби ќе биде различен од досегашните модели.

реклама

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

Арнолд Шварценегер стана дедо

Read more

Авто новости

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Sony ќе тестира електричен автомобил

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе