Електричниот авион Alice го изведе првиот пробен лет

Прототипот на целосно електричен патнички авион за прв пат полета на пробен лет и со тоа постигна значителен успех во авијацијата без загадување со јаглерод.

Станува збор за мал патнички авион за девет патници Alice, кој полета од меѓународниот аеродром Грант Каунти во Вашингтон.

Alice е понапреден од повеќето електрични авиони во развој и може да стане „првиот целосно нов целосно електричен комерцијален авион“ доколку Федералната управа за авијација издаде сертификат за превоз на патници.

САД се обидуваат да го решат проблемот со загадувањето и глобалното затоплување, што ги вклучува и емисиите во авијацијата. Целосно електричните авиони како Alice потенцијално би можеле да го решат проблемот со загадувањето на летовите на кратки релации помеѓу малите регионални аеродроми.

URL

Авионот е развиен од компанијата Eviation од Вашингтон, а дизајниран е за патнички и карго летови долги меѓу 240 и 400 километри. Таа должина одговара на растојанието помеѓу Њујорк и Бостон, или Лос Анџелес и Лас Вегас.

Пробниот лет траел само осум минути, а авионот достигнал висина од 1.000 метри. Целта на летот беше да се соберат податоци за да се подобри дизајнот на авионот, кој сè уште е на долг развојен пат пред да ги земе првите патници.

Alice ќе се произведува во три конфигурации, како патнички авион за девет патници, луксузен авон за шест лица и како е-карго верзија. За да ги направи поголемите авиони помалку загадувачки, администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден се фокусира на одржливи горива за авијација што би можеле да се произведуваат од пченка или дури и од комунален отпад.

Еден од предизвиците е дефинитивно технологијата на батерии. Батериите можат да го напојуваат авионот со обновлива енергија наместо со конвенционална енергија, но батериите се многу тешки, така што и ефикасноста е намалена. Покрај тоа, батериите немаат доволно енергија за подолги летови, а има и безбедносни проблеми бидејќи литиум-јонските батерии може неконтролирано да се загреваат и да се запалат.

Кога се ќе се земе предвид, јасно е дека експертите на Eviation ги чекаат години работа и тестови, така што Alice би почнал да се користи дури во 2027 година.

реклама

Вести

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Read more

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Read more

ЕУ дебатира како правно да се регулира работата на вештачката интелигенција

Read more

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Read more
 

Гик

Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Читај повеќе
  • filter

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Читај повеќе

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе

ЕУ дебатира како правно да се регулира работата на вештачката интелигенција

Читај повеќе

Како бесплатна игра заработи 9 милијарди долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Читај повеќе

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Читај повеќе