Електричниот авион на Rolls-Royce достигна рекордна брзина

Компанијата Rolls-Royce тврди дека нејзиниот електричен авион остварил рекордна брзина од 623 километри на час, со што се поставени три нови светски рекорди.

Електричниот авион Spirit of Innovation поставил рекорд за најбрз електричен авион, за најбрз лет до 3.000 метри со време од 202 секунди како и за најголема брзина во 15 километри која изнесува 292,8 км/час.

Компанијата ги отстапи сите податоци за рекордните летови на Меѓународната федерација за аеронаутика (FAI), одговорна за сертифицирање на глобалните аеронаутички рекорди.

„Се надеваме дека од FAI ќе ги потврдат нашите постигнувања“, соопштија од Rolls-Royce.

Според нив, авионот достигнал досега најголема забележана брзина за сите типови електрични возила.

Авионот користи електричен погон со сила од 400 kW, како и батерии кои го напојуваат.

Remote video URL
реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Авто новости

Што е подобро во зима - 4x4 погон со all season гуми или погон на предните тркала со зимски гуми?

Read more

Toyota го претстави новиот Corolla Cross

Read more

Hyundai ја освои Top Gear наградата за автомобил и произведувач на годината

Read more

Maybach го претстави новото, необично купе-теренец

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Што е подобро во зима - 4x4 погон со all season гуми или погон на предните тркала со зимски гуми?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Toyota го претстави новиот Corolla Cross

Читај повеќе
  • filter

Hyundai ја освои Top Gear наградата за автомобил и произведувач на годината

Читај повеќе

Maybach го претстави новото, необично купе-теренец

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Tesla го претстави електричниот Cyberquad за деца

Читај повеќе
  • filter

BMW објави фотографии од тестирањето на електричниот i7

Читај повеќе

Што да направите ако сте наточиле погрешно гориво во резервоарот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Edison „краде“ од Tesla: Дали Кинезите го копираа Cybertruck?

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави и караванското издание на новата Astra

Читај повеќе