Електричниот авион на Rolls-Royce го направи првиот пробен лет

Целосно електричниот авион на компанијата Rolls-Royce го изведе својот прв пробен лет.

Авионот наречен „Spirit of Innovation“ помина 15 минути во лет, означувајќи го „почетокот на интензивната фаза на тестирање во која ќе се соберат вредни податоци за перформансите на електричниот систем и погонот на авионот“.

Станува збор за едносед кој има „најгуст батериски пакет некогаш составен за авион“. Авионот користи батерија од 6.000 ќелии, а погонот со три мотори во моментов испорачува 400 kW, или повеќе од 536 KS. Максималната брзина на авионот е малку повисока од 480 km/h.

Пробниот лет беше изведен една година по првичниот план, а Rolls-Royce заедно со компанијата Tecnam моментално развива летечко такси со цел да стави на пазарот „целосно електричен авион“. Rolls-Royce претходно соработуваше со Siemens и Airbus за поинаков концепт на електричен авион.

Remote video URL

Компаниите со години ги истражуваат можностите за електрични авиони, бидејќи патничките и товарните авиони го зголемуваат количеството на стакленички гасови.

Проблемот е секогаш во тежината, бидејќи дури и целосно електричниот пикап Lightning на Ford тежи повеќе од 816 килограми во споредба со моделот со конвенционален погон. Ако таа тежина се додаде на Cessna 206 Turbo Stationair, тогаш неговата носивост е надмината за 227 kg и тоа без пилотите и патниците да се во авионот, така што авионот не би можел ниту да полета.

Сепак, целта на проектот е со текот на времето сите патнички авиони да бидат електрични.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Вести

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Read more

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Read more

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Read more

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Read more
 

Гик

Погледнете ги најдеталните фотографии од бактерии направени досега

Читај повеќе
  • play_arrow

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Читај повеќе
  • filter

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Читај повеќе

Кои 53 модели на смартфони нема да можат да користат WhatsApp?

Читај повеќе

Како е направена првата фотографија од Земјата снимена од вселената пред 75 години?

Читај повеќе

Кембриџ и париски музеј почнаа да враќаат украдени африкански артефакти

Читај повеќе

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Читај повеќе