Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Основачот и извршен директор на Tesla Motors, Илон Маск, потврди дека испораките на електричниот камион Tesla Semi ќе започнат на крајот на оваа година.

Semi беше претставен уште во 2017 година кога беше ветено дека компаниите ќе го добијат во 2019 година, потоа ветувањето беше преместено за 2020 година, а потоа во 2021 година. Сепак, сѐ уште нема камиони, а Маск сега тврди дека првите испораки до клиентите се очекуваат до крајот на годинава.

Дополнително, Маск рече дека испораките на електричниот пикап CyberTruck може да се очекуваат во 2023 година.

Кога станува збор за камионот Semi, Маск мисли на модел со автономија од 800 километри.

Прототипите на електричниот камион се видени на улиците, па дури и испорачани суперполначи на Laguna Seca Raceway. Мрежата Tesla Megacharger започна со четири единици во Gigafactory во Невада каде што се произведуваат прототипи Semi камиони. Мегаполначи се инсталирани и во објектот Frito Lay во Модесто, Калифорнија.

Сè уште има многу непознати за камионот Tesla Semi. Компанијата првично соопшти дека верзијата со автономија од 800 километри ќе чини 180.000 долари, а верзијата Founders Edition до 200.000 долари. Се вели дека камионот може да забрза од 0 до 100 километри за 20 секунди кога влече товар тежок повеќе од 36 тони благодарение на четирите одделни мотори на задните оски.

Сè уште не е познато која батерија ќе ја користи камионот бидејќи неговиот дизајн беше замислен во деновите на постарата батерија од 2170 наспроти денешниот стандард 4680.

реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Авто новости

Ретро е во мода: Citroën го претстави новото лого

Read more

Volkswagen го сели производството од Германија?

Read more

Светот има нов рекордер во брзо возење во рикверц

Read more

Крај за „чистокрвниот“ V12: Lamborghini го произведе последниот Aventador

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Ретро е во мода: Citroën го претстави новото лого

Читај повеќе

Volkswagen го сели производството од Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Светот има нов рекордер во брзо возење во рикверц

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Крај за „чистокрвниот“ V12: Lamborghini го произведе последниот Aventador

Читај повеќе

Електричната G-Class на Mercedes-Benz доаѓа во 2024 година

Читај повеќе

Tesla повлекува 1 милион автомобили поради дефект на прозорците

Читај повеќе
  • filter

Dodge Challenger Black Ghost е потсетник на 70-тите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Крај за моторот V8: Mercedes го претстави хибридот C63 S E Performance

Читај повеќе
  • play_arrow

Volvo најави електричен SUV

Читај повеќе