Електричниот мотоцикл на BMW ни дава нова визија за иднината

BMW постојано се надминува себеси, а овојпат отиде и чекор подалеку од очекувањата, создавајќи го Motorrad Vision DC Roadster – најоптимистичкиот проект на две тркала кој некогаш излегол од компанијата од Минхен.

Електричниот мотоцикл беше во плановите на BMW веќе неколку години, а неделава конечно имаме шанса да видиме како изгледа, преку извештаите и фотографиите кои ги сподели германскиот гигант.

Во трендот на електрификација на моделите кои излегуваат од компанијата, BMW го претстави Motorrad Vision DC Roadster, електричен концепт мотоцикл кој веќе изгледа подготвен да ги тестира асфалтните патишта. Како и со сите претходни концепти, BMW не даде детали околу спецификациите и карактеристиките на моделот, и тоа ќе остане така додека компанијата не ја направи конечната верзија на мотоциклот која ќе се појави на пазарот.

Електрификацијата на одделот мотоцикли BMW ја започна во 2014 година, преку практичниот скутер C Evolution, а оттогаш продолжи надградувањето и подобрувањето на овој модел. Но, германскиот производител сакаше поголеми и поамбициозни проекти за нивниот оддел на мотоцикли, па две години подоцна го претстави концептот Motorrad Next 100, кој изгледа како да е излезен од стрипови. Само една година подоцна, беше претставен Motorrad Concept Link, кој изгледаше како футуристичка верзија на C Evolution.

Последниот адут на BMW, наречен Motorrad Vision DC Roadster, изгледа како да е подготвен за пат уште денеска, иако во моментов е само концепт.

Вооружен со стил и иновативен дизајн, Vision DC Roadster е мотоцикл кој со сигурност ќе ве натера да се свртите по него кога поминува покрај вас, а притоа е вистински „магнет“ за љубителите на ѕверовите на две тркала од BMW.

До некаде сличен на претходните концепти, DC Roadster јасно дава до знаење дека е производ на BMW, но со една нова, свежа визија за иднината и за она на кое е фокусирана компанијата во наредните години.

реклама

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Мотори

Segway го претстави електричниот крос мотор

Segway го претстави електричниот крос мотор

Read more
Првиот мотоцикл на Aston Martin изгледа фантастично

Првиот мотоцикл на Aston Martin изгледа фантастично

Read more
Електричниот Harley-Davidson не ги исполни очекувањата

Електричниот Harley-Davidson не ги исполни очекувањата

Read more
Електричниот мотоцикл на BMW ни дава нова визија за иднината

Електричниот мотоцикл на BMW ни дава нова визија за иднината

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе