Електричниот мотоцикл на BMW ни дава нова визија за иднината

BMW постојано се надминува себеси, а овојпат отиде и чекор подалеку од очекувањата, создавајќи го Motorrad Vision DC Roadster – најоптимистичкиот проект на две тркала кој некогаш излегол од компанијата од Минхен.

Електричниот мотоцикл беше во плановите на BMW веќе неколку години, а неделава конечно имаме шанса да видиме како изгледа, преку извештаите и фотографиите кои ги сподели германскиот гигант.

Во трендот на електрификација на моделите кои излегуваат од компанијата, BMW го претстави Motorrad Vision DC Roadster, електричен концепт мотоцикл кој веќе изгледа подготвен да ги тестира асфалтните патишта. Како и со сите претходни концепти, BMW не даде детали околу спецификациите и карактеристиките на моделот, и тоа ќе остане така додека компанијата не ја направи конечната верзија на мотоциклот која ќе се појави на пазарот.

Електрификацијата на одделот мотоцикли BMW ја започна во 2014 година, преку практичниот скутер C Evolution, а оттогаш продолжи надградувањето и подобрувањето на овој модел. Но, германскиот производител сакаше поголеми и поамбициозни проекти за нивниот оддел на мотоцикли, па две години подоцна го претстави концептот Motorrad Next 100, кој изгледа како да е излезен од стрипови. Само една година подоцна, беше претставен Motorrad Concept Link, кој изгледаше како футуристичка верзија на C Evolution.

Последниот адут на BMW, наречен Motorrad Vision DC Roadster, изгледа како да е подготвен за пат уште денеска, иако во моментов е само концепт.

Вооружен со стил и иновативен дизајн, Vision DC Roadster е мотоцикл кој со сигурност ќе ве натера да се свртите по него кога поминува покрај вас, а притоа е вистински „магнет“ за љубителите на ѕверовите на две тркала од BMW.

До некаде сличен на претходните концепти, DC Roadster јасно дава до знаење дека е производ на BMW, но со една нова, свежа визија за иднината и за она на кое е фокусирана компанијата во наредните години.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Мотори

Segway го претстави електричниот крос мотор

Segway го претстави електричниот крос мотор

Read more
Првиот мотоцикл на Aston Martin изгледа фантастично

Првиот мотоцикл на Aston Martin изгледа фантастично

Read more
Електричниот Harley-Davidson не ги исполни очекувањата

Електричниот Harley-Davidson не ги исполни очекувањата

Read more
Електричниот мотоцикл на BMW ни дава нова визија за иднината

Електричниот мотоцикл на BMW ни дава нова визија за иднината

Read more

Автомобили

  • filter

KIA го претстави освежениот модел Rio

Читај повеќе

Hyundai ја објави првата фотографија од новиот Santa Fe

Читај повеќе

Најчести причини за сообраќајни незгоди во кои страдаат младите возачи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се снајде најбрзиот Mégane на патеката во Нирбургринг?

Читај повеќе

Volkswagen го менува начинот на продажба за електричните модели

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот BMW Alpina XB7 со 612 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Mazda започнува со производството на електричниот модел MX-30

Читај повеќе

Познат датумот кога Mercedes ќе ја претстави редизајнираната Е класа

Читај повеќе

Продажбата на автомобили во ЕУ доживеа колапс

Читај повеќе