Електронските цигари се штетни во текот на бременоста

Електронските цигари се претставени како алтернатива за обичните цигари, но се појавуваат докази кои велат дека тие се штетни по здравјето.

Кога се појавија во продажба, многу пушачи се префрлија на оваа здрава варијанта за да се ослободат од пушењето. Меѓутоа, многу студии покажуваат дека електронските цигари се штетни.

Резултатите од истражувањето кое е спроведено на Универзитетот во Северна Каролина покажаа дека пушењето на електронски цигари може да ги оштети белите дробови и кардиоваскуларниот систем.

Исто така, вдишување на димот од електронските цигари може да влијае на репродуктивните органи на жените и развитокот на бебињата.

Истражувањето е спроведено на глувчиња.

„Користењето на електронските цигари при зачнувањето ја одложи имплементацијата на оплодениот ембрион во матката и ја намали плодноста, а користењето на овие цигари влијае на здравјето и метаболизмот на женското потомство“, вели докторката Кејтлин Карон.

Инаку, американската држава Мичиген прва ги забрани електронските цигари поради истрага за штетноста и 200 случаи на белодробни заболувања кај корисниците.

реклама

Се влошува состојбата со COVID-19, можни нови рестриктивни мерки

Read more

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Здравје

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Вистина или мит: Дали цимет и мед помагаат при слабеење?

Read more

Кафето ве прави побистри, ама само ако го пиете во точна доза

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Магазин

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Колач со овошје

Читај повеќе

Дилета Леота, најзгодната новинарка во светот ќе објави книга

Читај повеќе

Секс без табуа - работи во кои не треба да верувате, според научниците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гинисов рекорд: Сурфање на бран од 22 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Креативни украси за бања

Читај повеќе

Зошто сексот со бившиот сопруг истовремено е добра и лоша идеја?

Читај повеќе

Вистина или мит: Дали цимет и мед помагаат при слабеење?

Читај повеќе

Кафето ве прави побистри, ама само ако го пиете во точна доза

Читај повеќе