Елен Пејџ: Јас сум трансродово лице, викајте ме Елиот

Канадската актерка Елен Пејџ на социјалните мрежи изјави дека е трансродово лице и дека отсега ќе се вика Елиот Пејџ.

Пејџ сака за неa да се користат заменки од машки род.

„Здраво пријатели, сакам да ви кажам дека сум трансродово лице и моето име отсега е Елиот. Среќен сум што можам да го напишам ова, што можам да бидам овде. Што дотука стигнав во мојот живот. Им благодарам на сите прекрасни луѓе кои мое поддржаа во текот на моето патување. Не можам да опишам како е одлично чувството откако конечно ќе се сакаш самиот себеси доволно за да станеш тоа што навистина си“, порача Пејџ.

33-годишната ѕвезда на серијата „Umbrella Academy“, како и на филмовите„ X-Men: The Last Stand“, „X-Men: Days of Future Past“ и „Inception“, се заблагодари на заедницата на трансродови лица за поддршката да се изјасни.

Истакна дека ѝ било страв да признае дека е трансродово лице поради омразата и насилството со кои се соочуваат трансродовите лица, но и поради различни шеги на негова сметка.

Пред две години Пејџ стапи во брак со кореографката Ема Портнер.

реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Филм & ТВ

20 јануари 1993, почина актерката Одри Хепберн

Read more

Top 10 најиритирачки ликови од хорор филмовите

Read more

Официјален трејлер за научнофантастичниот „Space Sweepers“

Read more

Netflix пушти тизер за документарецот за Пеле

Read more
 

Сцена

  • filter

20 јануари 1993, почина актерката Одри Хепберн

Читај повеќе
  • play_arrow

Top 10 најиритирачки ликови од хорор филмовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за научнофантастичниот „Space Sweepers“

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема да верувате која песна е на првото место на Billboard листата

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix пушти тизер за документарецот за Пеле

Читај повеќе

Хоакин Феникс како Наполеон во новиот филм на Ридли Скот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

„The Marksman“ го симна „Wonder Woman 1984“ од врвот на бокс-офисот

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали песна за возачка дозвола ќе биде песната на 2021? Веќе руши рекорди

Читај повеќе