Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Нашето тело природно произведува колаген, но кога ќе ја поминеме 20-тата година, неговото производство се забавува и во шестата деценија од животот имаме 50 проценти помалку колаген од количината што сме ја имале на 20 години.

Бавното производство на колаген е една од причините зошто кожата повеќе не изгледа младешки, зошто нè болат зглобовите и косата ни се проретчува. Колагенот е најзастапениот вид на протеин во нашето тело, па затоа сочинува 30 проценти од вкупната количина на протеини во телото. Се наоѓа низ целото тело, вклучувајќи ги мускулите, коските, косата, кожата и ноктите.

Во телото има околу 40 различни видови на колаген, а колагенот тип 1 е најзастапен и е важен дел од нашата кожа, коски и мускули.

Колагенот ќе направи кожата да ни изгледа мазна и свежа. Додатоци во исхраната кои содржат колаген помагаат да се зајакне кожата, а со тоа се спречува создавањето на брчки, целулит и стрии. Секојдневната употреба на колаген ќе ја хидрира кожата и ќе ја зголеми нејзината еластичност и ќе ги намали штетите предизвикани од изложувањето на сончевите зраци.

За жените над 50 години, зајакнувањето на производството на колаген често значи избор на намирници кои се богати со витамини и минерали. Тие можат да помогнат да се подобри производството на колаген и еластин, компоненти кои ќе направат кожата да изгледа младешки, но и ќе ги заштити нашите коски и варење, како и здравјето на срцето.

Нутриционистката Меган Вонг, која е специјалист за исхрана за хронични болести, нуди совети за тоа кои три намирници треба да ги јадат жените на 50 и повеќе години за да уживаат во младешкиот изглед на кожата и целокупното здравје.

Сардини

Сардините се многу добар избор на рибен оброк бидејќи ги јадеме цели (со кожата и коските), а токму на тој начин ќе го зголемиме внесувањето на колаген во организмот. Сардините се полни со калциум, витамин Д и омега 3 масни киселини, а сите овие состојки ќе влијаат и на здравјето на коските, вели Вонг.

„Бидејќи менопаузата предизвикува забрзано губење на коскената маса, дури и до 20 проценти, важно е жените над 50 години да се грижат не само за убавата кожа, туку и за здравјето на коските“, додава тој.

Грав

Не постои колаген од растително потекло, бидејќи доаѓа од производи од животинско потекло, па телото ќе го произведува и ќе го стимулира неговото производство доколку му се понудат вистинските производи, вели Вонг.

Гравот е одличен извор на две состојки кои го стимулираат градењето на колаген, а тоа се цинкот и пролинот. Пролинот ќе ја поддржи стабилноста на колагенот, додека цинкот ќе го забави неговото влошување.

Јачмен

Следниот пат кога ќе посегнете по ориз, размислете за јачменот бидејќи тоа е поздрав избор. Јачменот содржи минерал кој ќе ги активира ензимите вклучени во производството на колаген, за кои е докажано дека помагаат во обновувањето на еластичноста на кожата и ја намалуваат видливоста на брчките. Јачменот е храна богата со растворливи влакна кои ќе помогнат во контролата на шеќерот и холестеролот во крвта.

Кремите и серумите се одлична помош, но исхраната богата со намирници кои го стимулираат производството на колаген секако се најдобри начини за одржување на младоста и здравјето на кожата.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Read more

Живот

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Read more

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Read more

Почнува сезоната на алергија на полен - совети како да ги ублажите симптомите

Read more

Зошто пролетта долго време не доаѓа на 21 март?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Читај повеќе