Еликсир за црниот дроб – чини само 57 денари дневно

Во изминатите десет години, благодарение на многу истражувања, цвеклото го достигна статусот на суперхрана, а неговата најздрава форма е сокот од цвекло – нешто што ќе го најдете во секој план за исхрана.

Докажано е дека сокот од цвекло има висока хранлива вредност, ја поддржува функцијата на црниот дроб и е добар за слабеење.

Овој сок има малку калории и речиси и да нема маснотии, па нутриционистите го сметаат за одлична опција за утринско смути. Тоа ќе ви даде хранливи материи и енергија за да го започнете денот.

Истражувачите откриле дека луѓето кои пијат 250 милилитри сок од цвекло дневно го намалуваат систолниот и дијастолниот крвен притисок. Се смета дека причината се нитратите, соединенија во сокот од цвекло кои се претвораат во азотен оксид во крвта и помагаат во проширување и опуштање на крвните садови.

Вистина е - многу луѓе не сакаат цвекло или имаат аверзија кон вкусот на цвекло. Но, тоа не значи дека овој сок не може да стане еден од вашите омилени пијалоци.

Сокот од цвекло е вистински еликсир за црниот дроб и побага за подобрување на неговата функција. Богат е со антиоксиданси и помага за чистење на крвта. Исто така промовира здрава функција на црниот дроб помагајќи да се разградат токсините.

Ако не ви се допаѓа вкусот на чисто цвекло, пробајте го овој сок чии состојки ќе го прикријат типичниот земјен вкус на цвеклото.

Рецепт

1 средно цвекло

1 морков

1 лажичка свеж ѓумбир

½  портокал

½ зелено јаболко

Ставете ги сите состојки во блендер и испијте го сокот во текот на првата половина од денот.

Сите состојки се постојано достапни на нашите пазари за свежа храна, а според средните цени по килограм и земајќи ги предвид потребните количини, овој еликсир ќе ве чини само 57 денари дневно.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Здравје

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Read more

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Read more

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Read more

dm и д-р Ивица Стојаноски низ разговор откриваат: Колку и зошто се важни уролошките прегледи?

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе