Еликсир за црниот дроб – чини само 57 денари дневно

Во изминатите десет години, благодарение на многу истражувања, цвеклото го достигна статусот на суперхрана, а неговата најздрава форма е сокот од цвекло – нешто што ќе го најдете во секој план за исхрана.

Докажано е дека сокот од цвекло има висока хранлива вредност, ја поддржува функцијата на црниот дроб и е добар за слабеење.

Овој сок има малку калории и речиси и да нема маснотии, па нутриционистите го сметаат за одлична опција за утринско смути. Тоа ќе ви даде хранливи материи и енергија за да го започнете денот.

Истражувачите откриле дека луѓето кои пијат 250 милилитри сок од цвекло дневно го намалуваат систолниот и дијастолниот крвен притисок. Се смета дека причината се нитратите, соединенија во сокот од цвекло кои се претвораат во азотен оксид во крвта и помагаат во проширување и опуштање на крвните садови.

Вистина е - многу луѓе не сакаат цвекло или имаат аверзија кон вкусот на цвекло. Но, тоа не значи дека овој сок не може да стане еден од вашите омилени пијалоци.

Сокот од цвекло е вистински еликсир за црниот дроб и побага за подобрување на неговата функција. Богат е со антиоксиданси и помага за чистење на крвта. Исто така промовира здрава функција на црниот дроб помагајќи да се разградат токсините.

Ако не ви се допаѓа вкусот на чисто цвекло, пробајте го овој сок чии состојки ќе го прикријат типичниот земјен вкус на цвеклото.

Рецепт

1 средно цвекло

1 морков

1 лажичка свеж ѓумбир

½  портокал

½ зелено јаболко

Ставете ги сите состојки во блендер и испијте го сокот во текот на првата половина од денот.

Сите состојки се постојано достапни на нашите пазари за свежа храна, а според средните цени по килограм и земајќи ги предвид потребните количини, овој еликсир ќе ве чини само 57 денари дневно.

реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Поразениот Фјури со тешка повреда во болница го испратил победникот Усик

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Здравје

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Предупредувачки симптоми дека имате сериозни проблеми со тироидната жлезда

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Најдобрите пијалаци за детоксикација, помагаат и при слабеење

Read more
 

Магазин

Производи што не треба да се користат по истекот на рокот

Читај повеќе

Култното казино Mirage во Лас Вегас оди во историја

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто никогаш не треба да заспиете пред да полета авионот?

Читај повеќе

5 работи што мажите најмногу ги забележуваат кај жените

Читај повеќе

Храна што бебињата не треба да ја јадат

Читај повеќе

Кој дел од телото најчесто прв го губи салото?

Читај повеќе

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Читај повеќе

5 најчести грешки кога правите пица дома

Читај повеќе

Дали сте подготвени за најмасовниот планински настан во регионот „Sparkasse Life Прв до врв“?

Читај повеќе