Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Британското Министерство за одбрана утринава објави нов извештај на военото разузнавање, во кој се опишуваат неуспесите на елитните десантни единици на Русија.

Елитните воздушнодесантни единици на Русија, попознати како VDV, претрпеа големи загуби од почетокот на војната, се вели во извештајот.

Единицата, која содржи околу 45.000 војници, била вклучена во неколку „значајни тактички неуспеси“, пишува британското разузнавање.

„Тука се вбројува обидот за напад врз Киев преку аеродромот Хостомел во март, застојот на напредокот под Изум од почетокот на април и неодамна неуспешниот и скап обид да се премине реката Доњецк кај Сиверски“, се вели во извештајот.

„Претрпеа големи загуби“

„VDV беа испратени во мисии за кои би било подобро да се користи потешка оклопна пешадија и претрпеа големи загуби за време на војната“, се вели во извештајот.

„Неуспешните мисии на таа единица веројатно ќе ги овековечат стратешките грешки во користењето на тој ресурс и неуспехот на руските сили да обезбедат надмоќ во воздухот“, се вели во извештајот.

„Погрешната примена на VDV ја одразува лошо избалансираната ситуација во руската војска, и покрај 15-годишните големи инвестиции“, заклучуваат британските разузнавачи.

URL
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Свет

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Read more

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Read more

Сериозна криза во Турција: Сиромаштијата расте, инфлацијата над 70%

Read more

Медведев: Секој упад на Крим ќе се смета за објава на војна против Русија

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Синедејс 2022 отвора со македонската премиера на играниот филм „Мими“

Читај повеќе

Претреси во штипскиот затвор: Пронајдени мобилни телефони, оружје, пари и дрога

Читај повеќе

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Читај повеќе

Продолжен притворот за лице осомничено за трговија со две девојки

Читај повеќе

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Читај повеќе

Синдикатот на УКИМ го одложи протестот, за барањата ќе има дијалог со МОН и МФ

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Од денеска етапна исплата на јунските пензии

Читај повеќе

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Читај повеќе

Газпром продолжува да испорачува гас за јужните европски земји преку „Турски поток“

Читај повеќе