Елизабета Втора е импресионирана од борбата на младите против климатските промени

Кралицата на Велика Британија Елизабета Втора во денешната божиќна порака рече дека е импресионирана од динамиката на младите во борбата против уништувањето на животната средина.

„Предизвиците со кои денес се соочуваат многумина можат да бидат различни од оние со кои се соочуваше мојата генерација“, рече 93-годишната британска кралица, која била тинејџерка за време на Втората светска војна.

„Изненадена сум како новите генерации најдоа слична смисла во темите како што се заштита на нашата околина и климата“, рече британската кралица.

 

реклама

Останато

Бразилски ветеринари се грижат за повредените животни од пожарите

Read more

Почна фестивалот на огномети близу Москва

Read more

На брегот на Тасманија се насукаа 270 китови, најмалку 25 загинаа

Read more

Најопасното маче на светот

Read more

Нови видеа

play_arrow

Направете сами: Креативни украси за бања

Read more
play_arrow

Втор трејлер за анимираната авантура „Over The Moon“

Read more
play_arrow

Netflix го објави официјалниот трејлер за хорор-серијата „The Haunting of Bly Manor“

Read more
play_arrow

Топ 20 ликови на вонземјани на сите времиња

Read more
play_arrow

Лесни вежби за совршен задник

Read more
play_arrow

Прв поглед на новите 2020 BMW M3 & M4 со Top Gear

Read more
play_arrow

Можат ли животните да предвидат земјотрес?

Read more
play_arrow

Netflix го објави морничавиот трејлер за филмот „Cadaver“

Read more
play_arrow

Нови авантури на праисториското семејство во трејлерот за „The Croods: A New Age“

Read more
play_arrow

Бразилски ветеринари се грижат за повредените животни од пожарите

Read more
play_arrow

Како да ги „замаглите“ лицата во видеата на YouTube?

Read more
play_arrow

Почна фестивалот на огномети близу Москва

Read more