СЕРИЈА А 2019/20

Елмас најплатен наш фудбалер во Италија

Со милион и пол евра по сезона, тинејџерот Елиф Елмас заработува повеќе од Горан Пандев и Илија Несторовски заедно.

Најплатен Македонец во италијанското калчо е оној кој последен дојде. Елиф Елмас со Наполи има договор до 2024 година кој вреди 1,5 милиони евра по сезона. Не е чудно бидејќи тој летово дојде како големо засилување за во иднина, со оглед на тоа што има 19 години.

Втор по заработка е напаѓачот Илија Несторовски кој летово од банкнотираниот Палермо премина во Удинезе. Популарниот „НестоГол“ заработува 600 илјади евра по сезона, а договорот му е до 2022. Сепак, Несторовски е во топ пет најплатените во неговиот клуб каде никој нема плата која достигнува милион евра.

Последен е најдобриот, оној кој постигна најмногу во кариерата. Горан Пандев во Џеноа зема „само“ 350 илјади евра по сезона, а договорот му истекува наредното лето кога најверојатно ќе замине во пензија. И покрај неговото реноме и богатата кариера, нормално е да не заработува многу со оглед на неговата возраст од 36 години.

Интересно, платата на Елмас е колку најплатениот играч нa Џеноа, летното засилување Данецот Ласе Шене.

Дејан Кулушевски, четвртиот Македонец во Серија А, но кој моментално настапува за Шведска, е најслабо платен со 250 илјади евра. Тој сезонава е на позајмица од Аталанта во Парма.

реклама

Официјално: „La casa de papel“ добива петта сезона

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Предлог за ручек: Запечени тиквички со сирење и кашкавал

Read more

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Фудбал

Роналдо со пенали го спаси Јуве од пораз на дуелот со Аталанта

Read more

Норвич испадна од Премиер лигата

Read more

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Read more

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Read more

Спорт

  • play_arrow

Леброн: НБА лигата ги презеде сите мерки на претпазливост и ќе може безбедно да ја завршиме сезоната

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо со пенали го спаси Јуве од пораз на дуелот со Аталанта

Читај повеќе

Норвич испадна од Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Читај повеќе

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Читај повеќе

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Читај повеќе

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе