СЕРИЈА А 2019/20

Елмас најплатен наш фудбалер во Италија

Со милион и пол евра по сезона, тинејџерот Елиф Елмас заработува повеќе од Горан Пандев и Илија Несторовски заедно.

Најплатен Македонец во италијанското калчо е оној кој последен дојде. Елиф Елмас со Наполи има договор до 2024 година кој вреди 1,5 милиони евра по сезона. Не е чудно бидејќи тој летово дојде како големо засилување за во иднина, со оглед на тоа што има 19 години.

Втор по заработка е напаѓачот Илија Несторовски кој летово од банкнотираниот Палермо премина во Удинезе. Популарниот „НестоГол“ заработува 600 илјади евра по сезона, а договорот му е до 2022. Сепак, Несторовски е во топ пет најплатените во неговиот клуб каде никој нема плата која достигнува милион евра.

Последен е најдобриот, оној кој постигна најмногу во кариерата. Горан Пандев во Џеноа зема „само“ 350 илјади евра по сезона, а договорот му истекува наредното лето кога најверојатно ќе замине во пензија. И покрај неговото реноме и богатата кариера, нормално е да не заработува многу со оглед на неговата возраст од 36 години.

Интересно, платата на Елмас е колку најплатениот играч нa Џеноа, летното засилување Данецот Ласе Шене.

Дејан Кулушевски, четвртиот Македонец во Серија А, но кој моментално настапува за Шведска, е најслабо платен со 250 илјади евра. Тој сезонава е на позајмица од Аталанта во Парма.

реклама

СЗО предупредува: Не се опуштајте, втор пик во првиот бран може да се случи во секое време

Read more

Турски боксер си ја уби девојката на Бајрам бидејќи сакала да го напушти

Read more

Две брачни двојки физички се пресметале за време на полициски час

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Фудбал

Денеска 126. „дер Класикер“ дерби на Борусија и Баерн

Read more

Хицфелд: Холанд може да биде како Левандовски, но уште не е подготвен

Read more

10 фудбалери на кои ова им е последна шанса да си ја спасат кариерата

Read more

Фудбалската публика се враќа на трибините во Црна Гора

Read more

Спорт

Денеска 126. „дер Класикер“ дерби на Борусија и Баерн

Читај повеќе

Хицфелд: Холанд може да биде како Левандовски, но уште не е подготвен

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалери на кои ова им е последна шанса да си ја спасат кариерата

Читај повеќе

Фудбалската публика се враќа на трибините во Црна Гора

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона ќе го одложи враќањето на Нејмар до крајот на јули

Читај повеќе

Зидан ги прекрши правилата за самоизолација во Мадрид

Читај повеќе
  • play_arrow

Њукасл и Вулверхемптон се заинтересирани за Игуаин

Читај повеќе

Натпреварот Ливерпул - Атлетико во ЛШ поврзан со 41 смртен случај од COVID-19

Читај повеќе

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Читај повеќе