Елмас одигра одлични 57 минути во поразот од Барса

Ноќеска Елиф Елмас беше стартер за Наполи против силната Барселона која го совлада неговиот тим со 2:1 на неутрален терен во Мајами.

Македонскиот бисер ја доби довербата на Карло Анчелоти и го започна натпреварот од првата минута, а остана на теренот сѐ до 57-мата кога на негово место во игра влезе Џанлука Гаетано, 19-годишен играч од младинскиот погон на „партенопеите“.

Додека беше на теренот Елмас одигра одлично против силниот противник, беше доста активен и истрча многу. Позитивни критики доби од навивачите на Наполи на социјалните мрежи кои се оптимисти дека нивниот клуб направил одлична трансфер инвестиција.

Секунди пред да биде заменет Елмас беше остро фаулиран од Серхио Бускец, остана да лежи на тревникот по што по интервенција на медицинскиот тим кривејќи ја напушти играта.

Додека 19-годишниот Елмас беше во игра резултатот беше 1:1. Поведе Барса со голот на Бускец во 38-мата минута, а со автогол израмни Самуел Умтити три минути пред полувремето. Победничкиот гол падна во 79-минута благодарение на Иван Ракитиќ.

Во сабота двете екипи ќе одиграат реванш, но овој пат во Детроит.

реклама

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Ерик Робертс е најзафатениот актер во Холивуд

Read more

Истражување: Децата кои имале строги родители тешко се снаоѓаат во љубовните врски

Read more

Фудбал

Гасперини за пеналите на Јуве: Ова го има само во Италија

Read more

Бартомеу: Преговорите за трансферот на Лаутаро се во мирување

Read more

Кулибали: Милан едвај шутна на гол, а даде два гола

Read more

ФФМ одлучи клубовите да не плаќаат котизација

Read more

Спорт

  • play_arrow

Гасперини за пеналите на Јуве: Ова го има само во Италија

Читај повеќе

Вардар 1961 се засили со полскиот пивот Патрик Валчак

Читај повеќе

Бартомеу: Преговорите за трансферот на Лаутаро се во мирување

Читај повеќе

Леклер се извини за судирот со Фетел

Читај повеќе
  • play_arrow

Кулибали: Милан едвај шутна на гол, а даде два гола

Читај повеќе

ФФМ одлучи клубовите да не плаќаат котизација

Читај повеќе

Манчестер Сити ќе игра во ЛШ, поништена одлуката за суспензија

Читај повеќе
  • play_arrow

10 најглупави трансфери на деценијата

Читај повеќе

ОК Вардар: Финансискиот извештај на ОФМ е скандалозен

Читај повеќе