Елон Маск: Бидете подготвени за вселенски интернет

Кога се работи за SpaceX, на изненадувањата никогаш им нема крај. Извршниот директор на компанијата, Елон Маск, денеска ги претстави првите сателити дизајнирани да обезбедат интернет покриеност од вселената. Тие се подготвени за лансирање и откако ќе полетаат во надвор од Земјината атмосфера, ќе емитуваат „вселенски интернет“, вели Маск.

Шеесет сателити ќе полетаат кон вселената заедно со ракетата Falcon 9 на компанијата SpaceX. Нивното лансирање е закажано за 15 мај, а тие ќе полетаат од космодромот во Кејп Канаверал (Флорида), како дел од проектот наречен Starlink.

Ако мисијата се покаже како успешна, овие шест сателити ќе бидат само почетокот на проектот со кој е предвидено создавање на „соѕвездие“ од скоро 12.000 сателити кои ќе орбитираат околу Земјата и ќе обезбедат интернет за целата планета.

„Веројатно многу работи ќе тргнат наопаку на првата мисија. Исто така, потребни се уште шест лансирања со 60 сателити за мала покриеност, а 12 за пристојна покриеност“, напиша Маск на неговиот Twitter профил.

SpaceX минатата година лансираше два сателити наречени TinTin A и TinTin B, но тие нема да бидат дел од конечното „соѕвездие“. Успехот забележан со лансирањето на двата TinTin сателити беше доволно за да ја убеди Федералната комисија за комуникации да го одобри проектот Starlink.

Покрај SpaceX, и компанијата Blue Origin работи на сличен проект за испраќање на интернет сателити во вселената. Основачот на Amazon и Blue Origin, Џеф Безос најави дека има намера да лансира околу 3.000 сателити кои ќе орбитираат над Земјината атмосфера и ќе обезбедуваат интернет покриеност на ист начин како сателитите на SpaceX.

реклама

Филипче: Има суштинска разлика помеѓу првиот и овој бран

Read more

Археолози пронајдоа траги од канабис во древен храм во Израел

Read more

Британскиот парламент забранува секс со лице од друго семејство и надвор од домот

Read more
Коронавирус во Македонија: Неизвесноста продолжува, бројот на заболени расте, а пикот се очекува за еден месец

Коронавирус во Македонија: Неизвесноста продолжува, бројот на заболени расте, а пикот се очекува за еден месец

Read more

Интернет

Трол-фарми од Македонија и Филипините ширеле дезинформации за COVID-19

Read more

Facebook го купи Giphy за 400 милиони долари

Read more

Највисоките 5G станици „никнаа“ на Монт Еверест

Read more
Сѐ повеќе луѓе сакаат да ги избришат личните податоци од интернет, една третина не знаат како

Сѐ повеќе луѓе сакаат да ги избришат личните податоци од интернет, една третина не знаат како

Read more

Гик

Русите сакаат да делат превоз во вселената со Американците

Читај повеќе
  • filter

Vivo ја најави серијата Х50

Читај повеќе

Џиновски кинески радиотелескоп наскоро ќе бара вонземјани

Читај повеќе

SpaceX во орбитата ќе лансира нови Starlink сателити

Читај повеќе
  • filter

Honor ќе го претстави новиот смартфон Play 4 Pro

Читај повеќе

Како да го полните телефонот за да ви трае подолго батеријата?

Читај повеќе

Се тестира технологија за 6G мрежа

Читај повеќе
  • play_arrow

Историски момент: SpaceX астронаутите пристигнаа на МВС

Читај повеќе
  • play_arrow

Лет со целосно електрична Cessna

Читај повеќе