Наука

Елон Маск го покажа астронаутскиот скафандер на SpaceX

10. септември 2017 - 16:04 | А.С.

Елон Маск објави фотографија на која целосно се гледа скафандерот што ќе го носат астронаутите на неговата вселенска компанија SpaceX. Ова е втора фотографија што ја објавува Маск и овојпат може да се види целосниот скафандер.

 

Astronaut spacesuit next to Crew Dragon

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on

Првата фотографија се фокусираше на шлемот и горниот дел на заштитното одело, а овојпат скафандерот е ставен во контекст на капсулата Crew Dragon со која астронаутите кои ќе ги носат овие скафандери на првиот лет со екипаж на SpaceX во вселената.

Коментирај