Елон Маск: Избришете го профилот на Facebook

Во последно време, Facebook сè почесто се соочува со критики во јавноста поради проблеми поврзани со приватноста. Славните личности често му се обраќаат на Марк Закерберг поради тоа. Последен во низата беше актерот Саша Барон Коен, кој до сега неколку пати го напаѓаше Facebook.

Актерот го нападна Закерберг и останатите шефови на големите технолошки компании дека им е поважна цената на акциите отколку борбата за демократија, односно дека поддржуваат говор на омраза и теории на заговор.

Во објава на Twitter актерот го прикажа Закерберг како римски император и се запраша дали еден човек треба да контролира информации за 2,5 милијарди луѓе.

Коен постави прашање зошто на извршниот директор на Facebook, Марк Закерберг му е дозволено да контролира податоци од 2,5 милијарди луѓе, кога регулаторните тела не дозволуваат една личност да поседува исти права над вода или електрична енергија.

„Facebook мора да биде регулиран од владите, а не од неговиот цар“, порача Барон Коен.

Актерот е остар критичар на социјалните мрежи, вклучувајќи ги и Twitter, Google, YouTube и ги нарекува „најголема пропагандна машинерија во историјата“.

Голем дел од неговиот бес е насочен кон Facebook, за кој вели дека заработува од пропаганди така што не ги проверува политичките рекламирања. Facebook ја бранеше политиката за политичко рекламирање и порача дека на таа платформа е забрането ширење на говор на омраза и промовирање насилство.

На оваа објава коментираше Елон Маск кој напиша дека луѓето треба да го избришат Facebook. Ова не е прв пат Маск да ја критикува оваа социјална мрежа и отворено да покаже нетрпеливост.

Во 2018 година тој ги избриша службените профили на компаниите од Facebook. Тој и понатаму има негови профили на Instagram, иако оваа компанија е во сопствеништво на Facebook.

Коментарите на Барон Коен и Маск, изнесени на Twitter, не сакаа да ги коментираат од Facebook.

реклама

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Корона-кризата ја намали потребата од балкански работници во Германија и Австрија

Read more

Интернет

Сепак следат сѐ што правиме онлајн - Google пред тужба за нарушување на приватноста

Read more

Трол-фарми од Македонија и Филипините ширеле дезинформации за COVID-19

Read more

Facebook го купи Giphy за 400 милиони долари

Read more

Највисоките 5G станици „никнаа“ на Монт Еверест

Read more

Гик

  • play_arrow
  • filter

Hublot произведе паметен часовник кој чини 5.800 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Гејмерски рекорди кои најверојатно никогаш нема да бидат срушени

Читај повеќе

Колку смисла имаат тестовите на антитела на коронавирус?

Читај повеќе

Сепак следат сѐ што правиме онлајн - Google пред тужба за нарушување на приватноста

Читај повеќе

Научниците открија: Овде воздухот е најчист во светот

Читај повеќе
  • filter

HP го претстави новиот лаптоп Omen 15 наменет за гејмери

Читај повеќе

Русите сакаат да делат превоз во вселената со Американците

Читај повеќе
  • filter

Vivo ја најави серијата Х50

Читај повеќе

Кинески радиотелескоп наскоро ќе бара вонземјани

Читај повеќе