Елон Маск ја откри локацијата на првата база на Марс

Ексцентричниот милијардер Елон Маск откри интересни информации за амбициозен проект со кој во иднина луѓето би требало да ја колонизираат Месечината.

Тој најави дека проектот ќе стане оперативен за четири години, кога е планиран првиот лет до Црвената планета. Уште поважна е изјавата во која ја открива најдобрата локација за првата база на Марс.

Таа би била подигната во најсеверниот дел од планетата, покриен со лед.

„Идните колонизатори би можеле да го употребат ледот за производство на кислород и енергија“, смета Маск.

реклама

Вести

Moderna побара итна регистрација на вакцината против COVID-19

Read more

Ако ништо не научиме од оваа криза, ќе доживееме уште полоша, вели Рајан од СЗО

Read more

Научниците измислија заштитни ракавици што се распаѓаат за неколку недели

Read more

Во Амазонската прашума откриен ѕид од ледено доба со насликани луѓе и животни

Read more

Нови видеа

play_arrow

Неверојатно, но вистинито: Најжешката река во светот во која сѐ умира

Read more
play_arrow

Идеја за десерт: Печени јаболка со цимет, ореви и суво грозје

Read more
play_arrow

Зошто е важно да бидете искрени од првиот ден во врската?

Read more
play_arrow

Моментот кога огромен алигатор изеде птица за неколку секунди

Read more
play_arrow

Зошто Американците не смеат да пијат алкохол до 21 година?

Read more
play_arrow

10 најконтроверзни сопственици на фудбалски клубови

Read more
play_arrow

15-минутни секси вежби со Памела

Read more
play_arrow

Брзи и вкусни идеи за појадок со Гордон Ремзи

Read more
play_arrow

Рај за велосипедисти

Read more
play_arrow

Транспорт на отворено море: Дронови кои им пркосат на ветровите и брановите

Read more
play_arrow

Како да се ослободите од подуеност на стомакот?

Read more
play_arrow

Неверојатна борба меѓу тигар и мечка

Read more