Елон Маск ја поскапува самовозечката опција Autopilot во автомобилите Tesla

Tesla ја зголемува цената на опцијата self-driving во своите автомобили ширум светот, почнувајќи со поскапување од 1.000 долари.

Основачот на американската компанија за електрични возила, Елон Маск, на Twitter соопшти дека цената за оваа опција ќе продолжи за расте со подобрувањето на технологијата што овозможува автомобилите да бидат самовозечки.

URL

Опцијата „full self-driving“ (FSD) во автомобилите на Tesla се нарекува Autopilot, но не е целосно автономна. Autopilot има неколку карактеристики, како автоматско менување ленти, паралелно паркирање и враќање на автомобилот на местото од каде тргнал пред паркирањето. За во иднина се најавува автоматско реагирање на светлата на семафорите.

Опцијата за самовозење ќе чини 8.000 долари од 1 јули.

Tesla беше под истрага на регулаторните тела во САД откако возач загина кристејќи ја опцијата Autopilot во 2018 година. Истрагата покажа дека возачот играл видеоигра на неговиот смартфон во моментот на судирот.

Најпродаваниот модел Tesla Model 3 сега се продава по цена од 33.690 долари во САД за основниот пакет. Со опцијата Autopilot овој модел би чинел 40.690 долари.

реклама

Ана, една од девојките објавени во „Јавна соба“: Денес жртва сум јас, утре тоа може да бидеш ти

Read more

„Ќе те е*ам и тебе и жена ти... Мајка ти е к*рва“ – Цел свет ги разбра Ибра и Лукаку

Read more

Пет грешки со кои си го уништувате автомобилот

Read more

COVID-19 е опасен за мозокот дури и по оздравувањето

Read more

Авто новости

Пет грешки со кои си го уништувате автомобилот

Read more

Ова е новиот Hyundai Tucson N Line

Read more

Погледнете како се прави електричниот Mercedes EQA

Read more

Објавени рендери за новиот Kia Sportage

Read more
 

Автомобили

Пет грешки со кои си го уништувате автомобилот

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Hyundai Tucson N Line

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како се прави електричниот Mercedes EQA

Читај повеќе
  • filter

Објавени рендери за новиот Kia Sportage

Читај повеќе

Како безбедно да се возите во автомобил во време на пандемија на COVID-19?

Читај повеќе

Алуминиумски фелни - кога може да се поправат, а кога се за на отпад?

Читај повеќе
  • filter

Nissan го претстави електричниот зимски кампер е-NV200

Читај повеќе

Познато кога ќе пристигне Audi e-tron GT

Читај повеќе

Секогаш чекор пред сите - Кинезите направија батерија за е-автомобил што се полни за пет минути

Читај повеќе