Елон Маск продолжува да ги иритира сопствениците на Tesla автомобили

Елон Маск е убедливо еден од најгенијалните умови во автомобилската индустрија.

Основачот на брендот електрични возила Tesla е контроверзен по многу прашања, но се чини секогаш знае да се извади од ПР неред, а притоа да троши 0 долари на маркетинг. Но, некои потези на Маск не поминуваат незабележани, а сигурно и не се заборавени од клиентите.

Прво, во 2018 година доцнеше толку многу со испораката на Model 3, што луѓето почнаа да ги повлекуваат нарачките, а лани во март најави дека ќе го поскапи истиов овој модел на електричен автомобил.

Маск сега извлече нов „трик“ од ракавот, чија цел најверојатно е да ги поттикне луѓето да купуват нов наместо половен Tesla автомбил.

Навидум незабележително и преку ноќ реши да ја откаже гаранцијата за користени возила, која важеше четири години, и најави дека отсега гаранцијата ќе важи само за една година или 16.000 километри.

URL

„Возилата на Tesla кои се веќе купени веќе нема да бидат дел од претходниот договор за четиригодишна гаранција, а доколку автомобилот е нарачан по оваа одлука, гаранцијата ќе важи една година или 16.000 километри од датумот на нарачката“, соопшти Tesla преку официјалната веб-страница.

Минатата недела, компанијата ја откажа полисата со која гарантираше дека можете да го вратите автомобилот 7 дена по купувањето и да ја добиете целата сума назад, без да даде објаснување за таквата одлука.

Тагови
реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Авто новости

Погледнете како вози летачки Cadillac

Read more

Hyperion XP-1 ги покори улиците на Лас Вегас

Read more

Потполно новата Lada Niva пристигнува во 2024 година

Read more

Се бара повлекување на 158.000 автомобили на Tesla поради дефект

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Погледнете како вози летачки Cadillac

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Hyperion XP-1 ги покори улиците на Лас Вегас

Читај повеќе

Потполно новата Lada Niva пристигнува во 2024 година

Читај повеќе

Се бара повлекување на 158.000 автомобили на Tesla поради дефект

Читај повеќе
  • filter

Fiat Panda Cross е најдобриот кросовер за 2020 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа испораката на Bugatti Divo, вреден 5,4 милиони долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн Џејмс го претстави новиот електричен Hummer

Читај повеќе
  • filter

Враќање на легендата: Дали би возеле „рено четворка“ на струја?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Погледнете што сѐ може да направи дигиталниот кокпит на Samsung

Читај повеќе