Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Елон Маск смета дека автомобилите кои ги произведува Tesla не се доволно достапни, па навести доаѓање на нов компактен електричен автомобил.

Model 3 во САД чини најмалку 37.990 долари, но Маск верува дека на компанијата ѝ е потребен поевтин модел.

„Важно е автомобилот да биде достапен. Ме мачи тоа што нашите автомобили не се доволно достапни, мораме да го решиме тоа“, истакна Маск.

Тој не откри кога ќе се појави новиот модел на пазарот, но изјави дека ќе биде помал од Model 3 и дека можеби нема да биде произведен во САД или во Кина. Претходно, Маск на Twitter зборуваше за помал автомобил во европски стил кој би било добро да биде дизајниран во Германија.

 

Тагови
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Авто новости

Галерија на денот: Audi R8 RWD Panther Edition

Read more

По 2035 година во Јапонија ќе нема автомобили на бензин

Read more

Дали сè уште го загревате моторот на автомобилот „во лер“?

Read more

Поглед во новиот Ford Mustang Mach-E GT Performance Edition

Read more

Автомобили

  • filter

Галерија на денот: Audi R8 RWD Panther Edition

Читај повеќе

По 2035 година во Јапонија ќе нема автомобили на бензин

Читај повеќе

Дали сè уште го загревате моторот на автомобилот „во лер“?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот Ford Mustang Mach-E GT Performance Edition

Читај повеќе
  • filter

Jaguar го претстави подобрениот F-Pace SVR

Читај повеќе

„Корона бонус“ од 1.000 евра за вработените во Daimler

Читај повеќе

Maserati ја префрла целата понуда „на струја“

Читај повеќе
  • filter

Кој е најпродаваниот електричен автомобил во Европа?

Читај повеќе
  • filter

Honda го претстави освежениот CR-V

Читај повеќе