ЕМА го разгледува лекот сотровимаб како терапија против COVID-19

Европската агенција за лекови, ЕМА, ја започна својата ревизија на лекот сотровимаб како можна терапија против COVID-19, јави дописничката на МИА од Брисел.

Станува збор за моноклонално антитело развиено како терапија против COVID-19.

ЕМА денеска започна за разгледување на овој лек, неговата ефикасност за спречување тешки форми на болеста како и неговата безбедност за пациентите.

Доколку Агенцијата одлучи да го препорача сотровимабот за употреба против COVID-19, Европската Комисија се заложи дека експресно ќе дозволи негова комерцијализација на ЕУ пазарот. 

Тагови
реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Свет

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Американците работат на базука која убива дронови

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

ЕУ ќе укине дел од рестриктивните мерки за патување во текот на летото

Read more
 

Вести

Османи: ФФМ не е државна институција и нема обврски од Преспанскиот договор

Читај повеќе

Во понеделник почнува уписот во средно образование

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: 21 нов случај, еден починат и седуммина оздравени

Читај повеќе

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Читај повеќе

Американците работат на базука која убива дронови

Читај повеќе

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Читај повеќе

Скратен полицискиот час во Грција

Читај повеќе

Променливо облачно, попладне пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Читај повеќе

ЕУ ќе укине дел од рестриктивните мерки за патување во текот на летото

Читај повеќе