Ембиид: Немам одлучено дали ќе играм за Франција или за САД

Центарот на Филаделфија 76ерс, Жоел Ембиид, сѐ уште не одлучил за која репрезентација сака да игра и ќе донесе одлука по завршувањето на тековното првенство во НБА.

– Често ми го поставуваат ова прашање. Во моментов сум фокусиран на сезоната во НБА, бидејќи имаме добри шанси да станеме шампиони. Сакам да се фокусирам на ова 100%. Но, добро е што добив француско државјанство. Би било одлично да се освои шампионската титула со Сиксерс, а потоа да се освои Светското првенство летово или олимпиското злато следната година. Но, не знам што ќе се случи дотогаш, бидејќи по освојувањето на шампионската титула во НБА, можам да бидам многу уморен. Така што сè ќе зависи од моето тело. Сега сум фокусиран на НБА. Ќе донесам одлука по крајот на сезоната, изјави Ембид.

Минатата година камерунскиот кошаркар доби француско и американско државјанство.

Ембиид, кој е всушност Камерунец роден во јаунде, главниот град на Камерун, во 2017 година беше во составот на камерунската репрезентација за АфроБаскетот во Конго, но потоа не настапи. Во март ќе полнни 29 година, а сѐ уште нема играно за ниту една репрезентација.

Очегледно родната татковина воопшто не ја зема предвид, туку само Франција и САД.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Кошарка

Историски НБА натпревар за Адетокунбо

Read more

Перкинс: Клиперс ќе стигне до финалето на НБА

Read more

Нов пораз за Лејкерс, Далас победи без Дончиќ, Ирвинг и Хардавеј

Read more

Денвер продолжи да губи, Јокиќ исмеан поради очајно билдање статистика

Read more
 

Спорт

Ибра: Јас сум минато, сегашност, но и иднина на шведската репрезентација

Читај повеќе

Норвешка без Холанд против Шпанија

Читај повеќе

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Читај повеќе

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Читај повеќе

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Читај повеќе

Де Роси ја измамил сопругата роденденот да го слави во паб гледајќи дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси не може ни да вечера на раат во Аргентина

Читај повеќе

Претставен новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација

Читај повеќе

Дешан го избра новиот капитен на Франција

Читај повеќе