Енди Мареј нема да настапи на Австралија Опен

Шкотскиот тенисер Енди Мареј, кој е позитивен на коронавирус, соопшти денеска дека нема да настапи на претстојниот Австралија Опен, откако не успеал да постигне договор со организаторите околу карантинот за време на кој би му било дозволено да тренира.

Петкратниот финалист на Австралија Опен требаше да оттатува за Мелбурн минатата недела, но тоа не му беше дозволено, откако тестирањето покажа дека е заразен со коронавирус.

Шкотскиот тенисер сега е во изолација, а во Австралија би можел да допатува дури по негативен тест на COVID-19, по што би морал во задолжителен двонеделен карантин пред турнирот што започнува на 8 февруари.

„Бевме во постојан контакт со Австралискиот тениски сојуз со цел да изнајдеме решение што ќе ми овозможеше некој вид на работен карантин, но не успеавме. Им благодарам на сите за вложениот труд. Разочаран сум поради тоа што нема да играм на Австралија Опен. Тие се земјата и турнирот кои ги сакам“, изјави Мареј.

реклама

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more
dhoaxphe3ys1neqzguwp.gif

Научно објаснување: Зошто не може да фатите банкнота во пад?

Read more
YouTube ја ограничува заработката на каналите

YouTube ја ограничува заработката на каналите

Read more
Hyundai објави прва фотка од новиот Santa Fe

Hyundai објави прва фотка од новиот Santa Fe

Read more

Тенис

Надал го откажа настапот на турнирот во Ротердам поради повреда

Read more

Турнирот во Доха без најдобрата светска тенисерска Барти

Read more

Ѓоковиќ откри со каква повреда се здоби на АО, ќе паузира еден месец

Read more

Ѓоковиќ по деветти пат го освои Австралија Опен

Read more
 

Спорт

klop.jpg

Клоп: Не ни се потребни големи промени во составот

Читај повеќе

Малдини сака да го види Имобиле во Милан

Читај повеќе

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Читај повеќе

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Читај повеќе

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Читај повеќе

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Судијата ја „сецна“ Звезда во 94-та минута, коментаторот урлаше: Зошто? Зошто?

Читај повеќе
  • play_arrow

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс потопен во Мемфис

Читај повеќе