Енди Мекдауел: Зошто јас сум проблематична, а Џорџ Клуни не е?

Клучот за убавината на стареењето е во прифаќањето, а актерката Енди Мекдауел (64) одамна ја прифати оваа мудрост. Таа гордо ја носи седата коса, но и гордо се соочува со бројни критики.

И додека холивудските актери, како Џорџ Клуни, во подоцнежните години добиваат епитети на атрактивни мажи чија седа коса ја истакнува нивната природна убавина, холивудските актерки, од друга страна, не добиваат таков третман. Двојните стандарди во американскиот свет на славните навистина се забележливи, а Енди Мекдауел со остри зборови ги одбива сите „добронамерни“ предлози кога станува збор за седата коса.

„Моите менаџери всушност ми рекоа: ‘Не е дојдено времето’. А јас одговорив: ‘Мислам дека не сте во право, ќе бидам помоќна ако се прифатам себеси“, рече актерката за нејзината одлука да се појави во јавност со седа коса.

„Кога го направив тоа, ми беше толку јасно дека моите инстинкти се во право бидејќи никогаш не сум се чувствувала помоќна. Се чувствувам поискрено. Се чувствувам како да не се преправам. Се чувствувам како да се прифаќам себеси тука каде што сум. Се чувствувам удобно. И на многу начини, мислам дека тоа ми се гледа на лицето. Едноставно чувствувам дека ми одговара“.

Мекдауел се осврна на лицемерието кое владее со светот на Холивуд, а нејзината седа коса ја спореди со косата на Клуни, прашувајќи зошто таа е проблематична во тој поглед, а тој не е .

„Ги сакаме постарите мажи. Ги сакаме мажите како што стареат. Посакувам истото да важи и за постарите жени и се движиме кон тоа. Она што би сакала сите да го направиме е да застанеме и да размислиме како размислуваме за зрелите мажи и како размислуваме за зрелите жени и навистина да почнеме да оценуваме што зборуваме и што очекуваме. Мораме! Има промени кои треба да се направат за мојата генерација и за следната генерација жени. Сакам само луѓето да размислуваат за тоа, тоа е сè “, изјави Мекдауел, која додава дека не е помалку убава со седа коса, туку дека е само убава на поинаков начин.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Read more

Филм & ТВ

Животната приказна на актерот Един Хасановиќ: Од бегалец до номинација за Оскар

Read more

Почна снимањето на реалното шоу Squid Game – натпреварувач изнесен на носилки

Read more

Реге-Жан Пејџ е најубав маж во светот

Read more

10 најголеми скандали на „Американски идол“

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Животната приказна на актерот Един Хасановиќ: Од бегалец до номинација за Оскар

Читај повеќе

Почна снимањето на реалното шоу Squid Game – натпреварувач изнесен на носилки

Читај повеќе

Реге-Жан Пејџ е најубав маж во светот

Читај повеќе

Најубавите цитати од Тоше Проески за љубовта и животот

Читај повеќе

Зошто ниту една жена не е номинирана за Најдобар артист на БРИТ наградите годинава?

Читај повеќе
  • play_arrow

10 најголеми скандали на „Американски идол“

Читај повеќе
  • play_arrow

Се појави снимка на која свекрвата ја напаѓа Шакира, фановите згрозени

Читај повеќе
  • filter

25 јануари 1981, роден е Тоше Проески

Читај повеќе
  • play_arrow

Историски промени на Оскарите – дали ќе си го обелат образот?

Читај повеќе