НБА 2021/22

Ентони се погрижи за победа на Лејкерс и стана 9-ти стрелец во историјата

Легендарниот Кармело Ентони се потсети на деновите кога беше најдобар кошаркар на светот и ги предводеше Лос Анџелес Лејкерс до победата над Мемфис Гризлис со 121:118.

Популарниот Мело беше нерешлива енигма за играчите на Гризлис и натпреварот заврши со 28 поени со феноменален шут од игра (4/7 за два и 6/8 за три поени).

На тој начин Ентони стигна до бројката од 27.410 поени и до деветтото место на листата на најдобри стрелци во историјата на НБА лигата, претекнувајќи го Моузес Мелоун (27.409).

URL

Ентони Дејвис уфрли 22 поена, а Леброн Џејмс 19 во победата на Лејкерс, додека Расел Вестбрук забележа дабл-дабл со 13 поени, 13 асистенции и 7 скокови.

На Мемфис не му помогнаа ниту 40-те поени на одличниот Џа Морант.

Резултати:

Бруклин Нетс - Шарлот Хорнетс 95:111
Њујорк Никс - Орландо Меџик 104:110
Хјустон Рокитс - Бостон Селтикс 97:107
Оклахома Сити Тандер - Филаделфија 76ерс 103:115
Сакраменто Кингс - Голден Стејт Вориорс 107:119

реклама

Марихуана или алкохол: Што е поштетно?

Read more

Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Read more

Првата капсула за евтаназија одобрена во Швајцарија

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Кошарка

Јокиќ сo нов трипл-дабл го надмина легендарниот Лери Брд

Read more

Мичел донесе победа за Јута среде Кливленд, десеткуваниот Шарлот славеше во Атланта

Read more

Нов пораз на лидерот Голден Стејт, ги изненади Сан Антонио

Read more

Клиперс подобри од Лејкерс во дербито, Голден Стејт го разби Феникс

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ ќе учествува на АТП купот во Сиднеј

Читај повеќе

Марота за маестралниот трансфер на Џеко: Го купивме за ништо

Читај повеќе
  • play_arrow

Колосот Атила ќе ја засили одбраната на Челси

Читај повеќе

Левандовски: Сакав Меси да биде искрен, а не празни зборови

Читај повеќе

Ибра: Чалха ја искористи трагичната ситуација во Интер

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ сo нов трипл-дабл го надмина легендарниот Лери Брд

Читај повеќе

Последно коло од групната фаза во Лигата на шампиони

Читај повеќе

Конор Мекгрегор: Присилувањето на вакцинација е воено злосторство

Читај повеќе
  • play_arrow

Алегри „одлепи“ и се дереше по Мората: Заќути!

Читај повеќе