Епидемија на сифилис ја стопираше порно индустријата

Голем број на актери и актерки престанаа да работат од страв да не се заразат со оваа сексуално пребнослива болест која се рашири низ Европа.

Епидемија на сифилис која се рашири низ Стариот континент можеби конечно ќе ги убеди британските порно ѕвезди да се обединат - на професионален план - откако сравот да не се фати болеста поради недостатокот на безбедносни стандарди во оваа индустрија ги натера некои да престанат со работа. Ова го откри поранешната порно актерка, а сега секс едукаторка, Лиан Јанг, говорејќи за The Independent.

Јанг зборувала со осум актери и актерки во порно индустријата кои одлучиле работата да ја стават во мирување поради епидемијата на сифилис. Таа потенцира дека тие „губат многу пари“ и дека би било подобро доколку за нивните грижи и барања би преговарале како колектив.

„Луѓето бараат синдикат веќе неколку години“, рече таа додавајќи дека била и во контакт со Алана Еванс, претседателка на американската унија Adult Performance Artists Guild, со цел нешто слично да се создаде и во Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска.

Синдикатот може да помогне да се заштитат професионалните актери од несмасно направени задолжителни тестови за сексуално преносливи болести. Американските и европските порно ѕвезди се тестераат на неделно ниво или во најлош случај еднаш во 14 дена, додека британските актери и актерки се самите одговорни за тестирањата и тоа само еднаш во 28 дена. Синдикат би можел да ги заштити и од непрофесионални актери кои одбиваат да пропуштат добра дневница само поради тоа што се заразени со некоја болест.

Засега не е познато колку текновата епидемија на сифилис е раширена низ Европа, а Јанг инсистира дека ситуацијата е „многу загрижувачка“ и дека „може многу брзо да се шири“.

„Порно ѕвездите се вистински човечки суштества“, рече таа за The Independent, поотенцирајќи дека „мора да постои синдикат за да биде мост на поврзување помеѓу Англиското јавно здравство и полицијата“. Поради епидемијата таа постојано е во контакт со јавната установа околу дневните извештаи и статистики, а но како што странските организации известуваат, таквите извештаи на Островот не се доволно детални.

ПАСС, базата на податоци на сертификати за сексуално здравје за порно актери и актерки во САД добила информации за мноштво позитивни тестови на сифилис кај европските порно ѕвезди, но не е во можност да направи нешто освен да упати јавно предупредување на глобално ниво. Тестирањето за сифилис во Евртопа „не е стандардизирано“ и ПАСС официјално не може да работи на континентот, така што нема начин за организацијата „да ја знае целосната експанзија или уште нови случаи“, или да наметне привремена забрана за работа доколку некој актер е откриен дека е позитивен.

Како и да е, и синдикат за порно ѕвездите не е гаранција за епидемија на сифилис. Америакнскиот центар за контрола на болести минатиот месец откри дека случаите на сифилис во земјата минатата година пораснале за дури 26%.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Филм & ТВ

Продолжението на „Avatar“ ги одушеви критичарите: Филмот е визуелна гозба

Read more

Како изгледа денес згодната и наивна Кенди од Two and a Half Men

Read more

Документарецот за Хари и Меган предизвика контроверзии: Ја мамат јавноста

Read more

Кијану Ривс откри кој е најтешкиот филм што го снимил досега

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Продолжението на „Avatar“ ги одушеви критичарите: Филмот е визуелна гозба

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како изгледа денес згодната и наивна Кенди од Two and a Half Men

Читај повеќе
  • play_arrow

Документарецот за Хари и Меган предизвика контроверзии: Ја мамат јавноста

Читај повеќе
  • play_arrow

Главна вечер и затворање на годинашниот Таксират

Читај повеќе
  • play_arrow

Кијану Ривс откри кој е најтешкиот филм што го снимил досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Роберт Дауни Џуниор: Татко ми ме навлече на дрога кога имав 8 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Принцот Хари се плашел дека жена му ќе заврши како принцезата Дијана

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина актерката Кирсти Али

Читај повеќе
  • play_arrow

Spotify откри кои се најслушани песни во 2022

Читај повеќе